İçeriğe atla

"Sharpe's Company" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
(düzeltme AWB ile)
k
|resmi_websitesi =
}}
'''''Sharpe's Company''''', [[Bernard Cornwell]]’in aynı adlı roman dizisinden televizyona uyarlanan ''[[Sharpe (dizi)|Sharpe]]'' adlı film dizisinin üçüncü bölümüdür. [[İngiliz]] [[ITV]] kanalında ilk olarak 1994 yılında gösterilen filmde [[Sean Bean]] ve [[Daragh O'Malley]] başrollerdedir.
 
== Konusu ==
1812 yılında [[Yarımada Savaşı]] sürmektedir. General [[Arthur Wellesley]] (Hugh Fraser) [[Portekiz]]’den [[Fransa]] işgalindeki [[İspanya]]’ya girmeye hazırlanır. Ancak önünde iki önemli engel vardır. Bu engellerden [[Ciudad Rodrigo]] alınırken South Essex Alayının komutanı Albay Lawford ağır yaralanınca Yüzbaşı Richard Sharpe (Sean Bean) önemli bir dostun desteğini kaybeder.
 
Komutayı alan yeni subay Albay Windham (Clive Francis) kendi subaylarını getirir ve Sharpe yüzbaşı rütbesini kaybeder ve cephe gerisi angarya işlerine çekilir. Keskin nişancılarının komutası ise bu [[Para karşılığı rütbe uygulaması|rütbeyi satın alan]] Yüzbaşı Rymer (Marc Warren) ve Sharpe’ın Hindistan seferlerinden düşmanı olan Çavuş Obediah Hakeswill’e (Pete Postlethwaite) geçer.
 
Bölgeye gelir gelmez Hakeswill tarafından cinsel tacize uğrayan Sharpe’ın sevgilisi İspanyol [[gerilla]] komutanı Teresa (Assumpta Serna), Sharpe’a yeni doğan kızlarından bahseder ve çocuğun [[Badajoz]]’da ailesiyle kaldığını söyler. Şehir İngiliz Ordusunun önündeki ikinci engeldir. Teresa Fransızların elindeki şehrin alınması için bilgi toplamak üzere casus olarak şehre girer.
 
Sharpe’ın varlığını fark eden Hakeswill, subayların değerli eşyalarını çalarak Sharpe’ın sağ kolu konumundaki Onbaşı Harper’ın (Daragh O'Malley) eşyaları arasında koyar. Bu şekilde Harper’ın kırbaç cezasına çarptırılmasını sağlar. Fransızlarla girilen bir çarpışmada Sharpe’a ateş eden Hakeswille yanlışlıkla genç bir asteğmeni öldürür.
 
Artık kuşatma altındaki şehirden kaçan bir casus Teresa’dan Sharpe’a iletilmek üzere bir mektup getirir. Mektupta Teresa sevgilisine şehir alındığında yağmacı askerlere karşı kendisinin ve çocuklarının güvenliğini sağlayabilmesi için bulunduğu yeri tarif eder. Mektubu çalmayı başaran Hakeswill, şehrin kanlı çarpışmalar sonucu düşmesiyle beraber Sharpe’dan önce Teresa’yı bulmaya çalışır.
 
392

değişiklik