"Diyanet İşleri Başkanlığı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎Atatürk Devrimleri ve Diyanet: Alakasız metin çıkarıldı. Madde başlığı ile alakasız bilgiler Rıfat Börekçi ve sair tarihi sayfalarda yer alıyor zaten.
(→‎Atatürk Devrimleri ve Diyanet: Alakasız metin çıkarıldı.)
(→‎Atatürk Devrimleri ve Diyanet: Alakasız metin çıkarıldı. Madde başlığı ile alakasız bilgiler Rıfat Börekçi ve sair tarihi sayfalarda yer alıyor zaten.)
[[İslâm]]'da [[ruhbanlık]] yoktu, ancak siyasi ve sosyolojik olarak [[ulema]]nın yapılanışında bir ruhbanlık eğilimi vardı ve bu güçle saltanatla yan yana idi. Cumhuriyet rejiminde ise devrimin genel felsefesi dinî vicdana indirgemek olduğu için Diyanet kurumu, devlet bürokrasisi içinde olmasına rağmen iktidarın dışında bir yapıdadır. Mesela Din işleri Yüksek Kurulu kararları ictihadi kararlar değildir.
Başörtüsünün zaruri dinî emir olduğunu söylese bile fetvanın siyasi ve hukuki bir yaptırımı yoktur, sadece yurttaşları aydınlatıcıdır. Çünkü Diyanet'in [[muamelat]] sahasında hükümler vazetmesi rejime aykırıdır. Devrimin amacı da buydu: Diyanet [[ibadet]] işlerine, devlet muamelata ilişkin yasalara bakacaktı.
 
Ruhbanlaşmış ilmiye sınıfı Osmanlının son devirlerinde iktidara dinî kılıf sağlama makamı olmuştu. Mesela İstanbul Hükûmeti, millî mücadeleciler için 'bunlar haindir, idamları caizdir' diye fetva çıkarttırmıştı. Cumhuriyetin ilk Diyanet İşleri Başkanı olan [[Rıfat Börekçi]] ise, o zaman Ankara'da [[Müdafaai Hukuk]]'un başkanı olarak, millî mücadelenin kutsal bir savaş olduğunu, halifenin esarette olduğunu belirten fetvasını Anadolu'ya dağıtmış, İstanbul hükümetince gıyaben idama mahkûm edilmişti. İstanbul hükümetinin çıkardığı fetvaların ve arama emirlerinin işgalcileri yanıltmak üzere alınmış bir tertip olduğu, Mustafa Kemal ve kuvvacılar hakikaten yakalanmak istenseydi kolaylıkla bunun mümkün olduğu da öne sürülmüştür.
 
Millî mücadeleden sonra [[Türkiye Büyük Millet Meclisi|TBMM]]'nin dünyevi ve uhrevi bütün yetkileri elinde bulundurduğu ilan edilerek, monarşiye ve [[hilafet]]e son verilmiş, şeriye ve evkaf vekillikleri kaldırılmıştı, bunların bıraktığı boşluğu doldurmak üzere Diyanet kuruldu. Diyanet ruhani bir kurum olmadı.
24.059

değişiklik

Gezinti menüsü