İçeriğe atla

"Biyoteknoloji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
aşı > aşı (tıp)
(yazım hatası)
k (aşı > aşı (tıp))
'''Biyoteknoloji'''; hücre ve doku biyolojisi kültürü, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, genetik, fizyoloji ve biyokimya gibi doğa bilimlerinin yanı sıra [[makina mühendisliği|makine mühendisliği]], [[elektrik-elektronik mühendisliği]] ve [[bilgisayar mühendisliği]] gibi [[mühendislik]] dallarından yararlanarak, [[Rekombinant DNA teknolojisi|DNA teknolojisiyle]] [[bitki]], [[hayvan]] ve [[mikroorganizma]]ları geliştirmek, doğal olarak var olmayan veya ihtiyacımız kadar üretilemeyen yeni ve az bulunan [[madde]]leri (''ürünleri'') elde etmek için kullanılan [[teknoloji]]lerin tümüdür.
 
Biyoteknoloji, temel bilim buluşlarını kısa sürede yararlı ticari ürünlere dönüştürebilmesiyle bir anlamda kendi talebini de yaratabilir. Bu yönüyle de diğer teknolojilerden ayrılır. Örneğin sıcak su kaynaklarında yaşayan [[bakteri]]lerin birinden elde edilen yüksek sıcaklığa dayanıklı bir [[enzim]], günümüzde uygulama ve [[Temel bilimler|temel bilim]] çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olan [[PCR]]'nin önemli bir girdisidir. Biyoteknoloji uygulamaları; [[mikrobiyoloji]], [[biyokimya]], [[moleküler biyoloji]], [[hücre biyolojisi]], [[immünoloji]], [[protein mühendisliği]], [[enzimoloji]] ve [[biyoproses]] teknolojileri gibi farklı alanları bünyesinde toplar. Bu nedenle de biyoteknoloji birçok bilimsel disiplinle karşılıklı ilişki içinde gelişir.
* Yeni [[sebze]] ve [[meyve]] üretimi
* İnsandaki zararlı [[gen]]lerin elemine edilmesi
* [[Aşı (tıp)|Aşı]], [[pestisit]], tıbbi bitki üretimi <ref>[https://web.archive.org/web/20131203003509/http://www.egitimportali.com/koseyazisi.php?yazi_no=181 2000'li yılların bilimi: Biyoteknoloji, Murat Demirtaş]</ref>
* İnsanın zarar görmüş veya işlevini kaybetmiş organ ve dokularının değiştirilmesi için yapay organ ve doku üretimi
 
9.667

düzenleme