İçeriğe atla

"Alice Harikalar Diyarında" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Konusu ve Arka Planı: Burada alinti yapilan belgede de bu detay gozden kacmis ve heroine eroin olarak tercume edilmis. Ancak burada L.Caroll'un bahsettigi "heroine"'dir, yani kadin kahraman. Ufak bir detay ama gorunce duzelttim.Iyi calismalar !
k (→‎Konusu ve Arka Planı: Burada alinti yapilan belgede de bu detay gozden kacmis ve heroine eroin olarak tercume edilmis. Ancak burada L.Caroll'un bahsettigi "heroine"'dir, yani kadin kahraman. Ufak bir detay ama gorunce duzelttim.Iyi calismalar !)
''Alis Harikalar Diyarında'', dünya çocuk edebiyatının en tanınmış klasiklerinden birisi olarak kabul edilir. Ancak yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de hitap eden fantezi, roman, oyun ya da epik şiir olarak de değerlendirilmiştir. [[Viktorya dönemi]]nin politik ve dini çekişmelerini hicveden bir alegori, bir sembolizm olarak da görülmüştür.<ref name=ayrac/>
 
Bir matematikçi olan ve çalıştığı okulun dekanı Henry Lidell ile arkadaş olan Dodgson’un, 1862’de bir piknikte Henry Lidell’in kızı Alice’e anlattığı öyküyü küçük kızın ısrarı üzerine kaleme aldığı ve eserin böylece ortaya çıktığı düşünülür.<ref name=ayrac>[http://www.ayracdergisi.com/masalcinin-maskeleri-lewis-carrollin-karanlik-yuzu-mu/ '''Masalcının Maskeleri: Lewis Carrol’ın Karanlık Yüzü Mü''', ''Ayraç Dergisi, 15.112013'']</ref> Ancak yazar, "''küçük eroinkahraman''"<!-- Burada kullanilan terim "little heroine"'dir, Ana kaynakta da bu detay gozden kacmis, heroin = "eroin"'dir, fakat heroine = "kadin kahraman" manasindadir. --> diye adlandırdığı ilham kaynağının gerçek bir çocuk olduğunu ısrarla reddetmiştir.<ref>[https://line.do/kitap-kapaklariyla-alicein-yuzyillik-macerasi/bxe/vertical '''Kitap Kapaklarıyla Alice’in Yüz Yıllık Macerası''', ''Erişim tarihi:03.02.2015'']</ref> Öykü, 1865’te kitap olarak yayımlandı olağanüstü başarı kazandı. Yazar, [[Kraliçe Viktorya]]’nın takdirini kazanan ve kendisini üne kavuşturan bu eserin devamı olarak 1872’de [[Aynanın İçinden]] adlı romanı yazmıştır.
 
Türkçe’de otuzdan fazla değişik baskısı bulunur.<ref name=eren>[http://www.kitapteknesi.com/kitap/alis-harikalar-diyarinda-100 Eren İnan Canpolat, '''Alice Harikalar Diyarında''', '2Kitapteknesi.com sitesi, Erişim tarihi:03.02.2015'']</ref>
1

değişiklik