"Nintendo Entertainment System" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye'de NES (NES in Turkey)
k (NES, Türkiye'de "kasetli atari" olarak anılıyordu.)
(Türkiye'de NES (NES in Turkey))
Proje için kod isimi GameCom'du (oyun bilgisayarı), fakat çalışanlardan birinin karısı Famicom (aile bilgisayarı) ismini önerdi,çünkü ona göre bu ev bilgisayarı ya da bir kişisel bilgisayar değildi,bir aile bilgisayarıydı.
 
Famicom'un kartuşu için planlanan boyun bir teyp kasedi kadar olmasıydı, fakat ekip iki kat büyük olmasına karar verdi. Tasarımda arcade oyun makinelerinin kartuşlarının hızlı temassızlık yapmasından dolayı azami gayret gösterildi. Türkiye'de NES kartuşlarına "kaset" denirdi.
 
Oyun kumandaları, Nintendo'nun taşınabilir Game & Watch makinelerinden alındı, Fakat en başta tasarımcılar analog oyun kumandası istemişti.Daha sonra bir yapımcı Game & Watch oyun kumandasını Famicom'a bağladı ve rahat olduğunu gördü,aynı zamanda tasarımcılar çocukların kumandaları halıda bırakıp basabileceklerini düşünüdüler ve analog kumandaların dayanıksız olduğu düşünüldü. Fakat tasarımcılar insanların gene de analog kumanda isteyebileceklerini düşündü ve konsulun önüne bir genişletme yuvası koydu. Famicom'un kumandaları üretim masraflarını kısmak için anakarta lehimlidir.
NES uyumlu sistemler için, birçoğu lisanssız Uzakdoğu firmaları aracılığı ile, popüler oyunların sayısız varyantı üretilmiştir.Fiyatları son derece düşmüş olan NES uyumlu sistemlere, ve Internet üzerinden ücretsiz edinilebilen NES emülatörlerine kolaylıkla rastlanmaktadır.
 
Türkiye'de NES konsolu; "oyun konsolu" terimi henüz kamuoyu tarafından çok bilinmediğinden, önceki nesil oyun konsolu [[Atari 2600]]'ün de genelde "atari" diye anılmasından ve [[PlayStation]] çıkana kadar "atari" kelimesi, "oyun konsolu" kavramı olarak anlaşıldığı ve kullanıldığı için, NES konsolu kartuş takma yeniliğinden dolayı, "kasetli atari" olarak anılmıştır. Türkiye'de bolca tasarımı daha çok Famicom'a yakın NES taklidi ürün satıldı.
 
== Dış bağlantılar ==
14

değişiklik

Gezinti menüsü