"Vikipedi:Deneme tahtası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sayfa içeriği '{{/Bu satırı değiştirmeden bırakın}}' ile değiştirildi
k (Fırat Kaleli tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, TolgaSevim1971 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(Sayfa içeriği '{{/Bu satırı değiştirmeden bırakın}}' ile değiştirildi)
{{/Bu satırı değiştirmeden bırakın}}
'''Prof. Dr. Yaşar Sevim''' (D.10 Haziran 1948-Ö.9 Şubat 2009) 10.06.1948 yılında Göksunda doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep'de tamamladı. 1969 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1970-1974 yılları arasında Almanya Köln Yüksek Spor Okulunda (Deustche Sporthochschule Köln) Hentbol-Basketbol-Voleybol-Futbol üzerinde ihtisas yaptı. 1974-1996 yılları arasında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde ve Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Basketbol, Hentbol ve Antrenman Bilgisi derslerini yürüttü. Yüksek öğrenimdeki çalışma süresi içerisinde yurt dışı ve yurt içi spor dergilerinde 100'ün üzerinde inceleme, yazı, makale ve spor konusunda 24 adet kitabı yayınlandı. Spor Bilimlerinde Doktora yaptı.
Almanya ve ülkemizde Basketbol-Hentbol-Futbol oynadı ve Atletizm yaptı. Yıllarca yurt dışında ve ülkemizde 1.Deplasmanlı Basketbol liginde oynadı ve bu dalda Milli Sporculuk düzeyine erişti.
Basketbol ve Hentbolde deplasmanlı ligde takımlar çalıştırdı. Çalıştırdığı takımlar defalarca Türkiye Şampiyonluğuna ulaştı (17 kez Türkiye Hentbol Ligi Şampiyonluğu, 15 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, ve 6 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası).
Hentbolde Antrenör olarak Avrupa Şampiyon Kulüpler kupasında takımını yarı finale taşıdı. Milli takımımızı Üniversiteler Dünya Şampiyonasında 1995 ve 1997 yıllarında Dünya 2.liğine ulaştırdı. 2008 yılında İtalya'da Teknik Direktörlüğünü yaptığı Üniversiteler Bayan Hentbol Milli Takımı Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.
1976 yılında Hentbol Federasyonunun kuruculuğu ve ilk Federasyon Başkanlığını yaptı. Hentbol Federasyonunun kurulmasından sonra yıllarca Milli Takımlar Teknik Direktörlüğünü de yürüttü.
Eylül 1986 yılında IHF'nin (Uluslararası Hentbol Federasyonu) Teknik ve Metodik Komisyon Üyeliğine seçilen ilk Türk öğreticisi oldu. 1994 yılından itibaren EHF (Avrupa Hentbol Federasyonu) Antrenör Metodik Komisyonu Seçilmiş Lektörü görevini yürüttü.
Birçok ödülün yanı sıra, 2001 yılında TMOK ve Türkiye'nin en büyük spor ödülü olan Türk Sporuna Hizmet Ödülüne layık görüldü.
Türk sporuna ve hentboluna hizmetlerinden dolayı Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün teklifi, Gençlik ve Spor Genel Müdürünün ve spordan sorumlu Başbakan Yardımcısının onayı ile "Ankara Cebeci Spor Salonu" nun ismi "Prof. Dr. Yaşar Sevim Spor Salonu" olmuştur (2006).
Uzun yıllar Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü.
Türkiye'de birçok ilke imza atan, seçkin Spor Adamlarının başında gelen Prof. Dr. Yaşar Sevim, 09.02.2009'da geçirdiği kalp krizi sonrası aramızdan ayrılmıştır.
827

değişiklik

Gezinti menüsü