"Erich von Falkenhayn" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
değişiklik özeti yok
k
[[I. Dünya Savaşı]]'nın başında [[Prusya]] Devleti Harbiye Nazırlığı ve daha sonra Almanya Genelkurmay başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı sırasında [[Verdun Savaşı]]nı kaybetmiştir. Falkenhayn ardından Transilvanya Dokuzuncu Ordu komutasını devraldı ve Ağustos ayında [[August von Mackensen]] ile [[Romanya]]'ya karşı ortak bir saldırı başlattı. Falkenhayn'ın güçleri dört ay'dan az bir süre içinde Romanya'nın başkenti [[Bükreş]]'i ele geçirdi.
 
Bu başarının ardından sonra da Türk-Filistin askeri komutasını almak için [[7 Mayıs]] [[1917]] tarihinde [[İstanbul]]'a geldi. Suriye ve Irak'ta bir inceleme yaptıktan sonra görevi kabul ettiğini hükümetine bildirdi. Almanya İmparatoru [[II. Wilhelm]], [[5 Haziran]] [[1917]]'de General Erich von FalkenheinFalkenhayn'ın [[Yıldırım Ordular Grubu]] Komutanlığına tayinine ait kararı imzaladı. Osmanlı Ordusu'nda göreve başlayınca [[Müşir]] rütbesine terfi ettirildi.
 
Mayıs 1917'den itibaren FalkenheinFalkenhayn'a ayda 200.000 Türk altını tahsis eden Almanya, Yıldırım Harekatı için 5 milyon altın lira harcamaya hazırdı. Tabii bütün bu paralar Türkiye'nin hesabına borç olarak yazılıyordu. Almanya'nın gelecekteki emperyalist çıkarlarına hizmet etmek üzere gönderilen bu altınlardan bir kısmını [[Mustafa Kemal Paşa]]'yı yanında tutmak amacıyla ona gönderdi. Fakat Mustafa Kemal Paşa bu altınları bağlı bulunduğu ordunun kayıtları altına aldırdı ve bunları iaşe giderlerinde kullanmak üzere teslim etti. General Falkenhayn'ın emrinden çıktığında ise karşılıklı imzaladıkları tutanağı geri istedi ve ona bu yolla verdiği rüşveti belgeletmiş oldu.{{fact}}
 
Aralık 1917'de [[Kudüs]]'ün alınmasında başarısız oldu ve görevinden alındı. Şubat 1918'de, Belarus'taki Onuncu Ordu komutanı oldu.
 
== Emeklilik ==
1919 yılında ordudan emekli oldu ve malikanesine çekildi. Burada çok sayıda savaş, strateji kitapları ve otobiyografisini yazdı. Savaş anıları "Genel Merkezde Kritik kararlarKararlar" olarak [[İngilizce]]ye tercüme edildi.
 
1922 yılında [[Potsdam]] yakınlarındaki Schloss Lindstedt'de öldü.
40.169

değişiklik

Gezinti menüsü