İçeriğe atla

"Titrasyon" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Hacettepe üniversitesinde bu konuda tez yazmış bir arkadaşımın yazısıdır. Aksini savunacak olan arkadaşlara hacettepe üniversitesinin kütüphanesinden ilgili tezi bulabilirim.
k (Bot:Otomatik yönlendirme düzeltmesi.)
(Hacettepe üniversitesinde bu konuda tez yazmış bir arkadaşımın yazısıdır. Aksini savunacak olan arkadaşlara hacettepe üniversitesinin kütüphanesinden ilgili tezi bulabilirim.)
Titrasyon, çözeltide bulunan derişimi bilinmeyen bir madde (analit) miktarının, derişimi kesin olarak bilinen bir çözelti (titrant) ile verdiği kimyasal tepkime sonrasında titrantın harcanan hacminden faydalanarak analitin derişiminin bulunması yöntemidir. Titrasyon, hacim ölçümü temeline dayanan volumetrik-titrimetrik analiz yöntemidir. 4 çeşit volumetrik analiz yöntemi bulunmaktadır.
#YÖNLENDİR [[Volumetri]]
 
== Titrasyonun Aşamaları ==
# Nötralleşme Titrasyonları
# Çöktürme Titrasyonları
# Kompleks Oluşum Titrasyonları
# Yükseltgenme-İndirgenme Titrasyonları
 
== Titrasyonun incelikleri: ==
** Analit erlene, titrant bürete koyulur. Titrasyon işleminde erlen yerine asla beher kullanılmaz, titrasyon mantığına aykırıdır.
** Titrasyon yaparken kullandığınız cam malzemelerin temiz olması çoook önemlidir. Örneğin erlen temiz değilse erlene koyduğunuz ve şeffaf olması gereken numuneniz birden renkli bir sıvıya dönüşebilir. Bu sadece bir tür safsızlık hatasına örnektir.
** Büret musluğu titrasyona başlamadan önce kontrol edilmeli, akıtıyorsa vazelin sürülerek akıtma giderilmeye çalışılmalıdır.
** Titrasyon yapılırken büret musluğu sol elle tutulur, sağ elle erlen tutulur ve titrant damlatıldıkça çalkalanır. El kuralı önemli bir kuraldır.
** Erlende size verilen numune hacimsel olarak az ise ve renk değişimini görmeniz bu yüzden zorlaşıyor ise numunenizin üzerine bir miktar saf su ekleyebilirsiniz.
** Titrasyona başlamadan önce büretin uç kısmında kalan damla varsa temiz bir kap dokundurarak bu damlayı alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken pamuk, kağıt vb malzemeler kullanmayınız ki işleminize safsızlık karıştırmasın.
** Titrant erlene damla damla ilave edilir, musluk birdenbire açılmaz.
** Titrasyona oluşan renk, 15-30 saniye kalıcı oluncaya kadar devam edilmelidir.
** İşlem bittiğinde büret musluğunun ucunda kalan son damla piset yardımıyla erlene alınır.
** Büretten hacim okumak titrasyonu yaparken karşılaşılan en önemli hata kaynaklarından biridir. Menisküs çizgisine dikkat edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.
 
** Tepkime işlemine başlamadan önce, bulduğunuz bir indikatör ile, çözeltinin asit veya baz olduğunu doğrulayın. Daha sonra bu titrasyon-yöntemi ile yavaş ve kontrollü bir şekilde nötrleşme tepkimesini gerçekleştirin.
** Kuvvetli bir asidin kuvvetli bir bazla titrasyonunda veya bunun tersi olan durumda eşdeğerlik noktası ile tam nötralizasyonun olduğu nokta aynı anda gerçekleşir. Titrasyonda eşdeğerlik noktası seçilen bir indikatörle anlaşılır. Eşdeğerlik noktasının pH = 7 dolayındadır. Asit baz titrasyonlarında indikatörün doğru seçilmesi gerekir. İndikatörler belli ph aralığında renk değiştirdiklerinden titrasyonun eşdeğerli noktası bu pH aralığında olmalıdır.
** Bir maddenin, derişimi bilinen bir çözeltinin belirli hacmi ile tam olarak tepkimeye sokularak miktarının bulunması olayının tamamına '''titrasyon''' denir.
** Asit ve bazlar farklı kimyasal özelliklere sahip organik ve inorganik olabilen maddelerdir. Kuvvetli ve zayıf olarak sınıflandırılırlar. Suda tamamen iyonlaşarak çözünenlere kuvvetli, kısmen iyonlaşarak çözünenlere zayıf asit ve bazlar denir. Yani asit ve bazın kuvvetini iyonlaşabilme yüzdeleri belirler.
<ref>http://www.tarhanacorbasi.com/kimyacilar-icin-titrasyon-yapmanin-incelikleri.html
</ref>
12

değişiklik