"Humus Kuşatması" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzen
k (Superyetkin, 2012 Humus Temizlik Operasyonu sayfasını Humus Kuşatması sayfasına yönlendirme üzerinden taşıdı: Geçmiş birleştirme)
k (düzen)
|notlar =
}}
'''Humus Kuşatması''', 6 Mayıs 2011'de başlamış ve Humus'teki muhalifleri yok etmeyi amaçlamış uzun süren, çok kişinin öldüğü kanlı bir kuşatmadır. [[Suriye]]'deki en çok insanın öldüğü çatışmadır. [[Humus, Suriye|Humus]]'ta 3 Şubat 2012 tarihinde yani Kandil Gecesi'nde kuşatmanın en kanlı saldırısı yaşandı. [[Suriye Ordusu]] güçleri evleri ve camileri bombaladı. Saldırıda 200-500 kişi öldü ayrıca 1.000 kadar yaralı oldu.Günümüzde en şiddetli çatışmalardan biri [[Humus]]'tadır. [[Özgür Suriye Ordusu]]'na bağlı güçler ise ağır darbe almış ve şehirde kontrol ettiği bazı yerlerin, kontrolünü kaybetmiştir. Dünya genelinde "özellikle" [[Humus]]'taki katliama birçok tepki gösterilmiştir.
 
1 Mart 2012'de 4. Zırhlı Tabur öncülüğünde, 7 bin Esed askerinin muhalifleri Humus'tan atmak için başlattığı ve başarılı olduğu operasyondur. Bu operasyonda muhalifler ilk hücumu püskürtselerde ikinci hücumda dağılmışlardır. [[Baba Amr]], Esed güçlerine geçmiştir. Bununla birlikte silahlı muhalifler Humus'u tamamen bırakmış ve halk ile rejim güçleri kalmıştır.

Gezinti menüsü