"Türkiye Gençlik Birliği" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
{{Çalışma}}
{{Kuruluş bilgi kutusu
|adı = Türkiye Gençlik Birliği
|kapanış =
|tür = Demokratik Kitle Örgütü
|siyasi görüşü = [[KemalizmAtatürkçülük]]
|merkez = [[Ankara]]
|slogan = ''Gençlik birliğe, tam bağımsız Türkiye''<br / >''Ey vatan! Gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz...''
|lider_ünvanı = Genel Başkan
|lider_adı = Çağdaş Cengiz<ref>[http://www.muhalifgazete.com/62723-Aydinlik-ta-surpriz-atama.htm Aydınlık`ta sürpriz atama]</ref>
'''Türkiye Gençlik Birliği''' (kısaca '''TGB'''), ulusal bağımsızlık amacı<ref name="ilkeler">[http://www.tgb.gen.tr/hakkimizda/temel-ilkeler-bildirgesi Temel İlkeler Bildirgesi], tgb.gen.tr, erişim 4 Ağustos 2013</ref> ve [[Atatürk Devrimleri|Cumhuriyet Devrimleri]] etrafında birleşmiş Türk Gençliğinin ortak mücadele örgütüdür.<ref name="ilkeler"/> Merkezi [[Ankara]]'dadır. [[Türkiye]]'nin 71 ilinde ve yurt dışında şubeleri bulunmaktadır.
 
''[[Kırmızı Beyaz]]'', ''[[TaLeBe]]'' ve ''[[ArjinTaLeBe]]'' olmak üzere üçiki süreli yayın çıkarmaktadır. Ayrıca Eskişehir il örgütünün kendi çabalarıyla bir süre ''[[Dip Dalgası]]'' isimli dergiyi çıkarmıştır.
 
== Tarihçe ==
 
Türkiye Gençlik Birliği'nin kurulması kararı 19 Mayıs 2006 tarihinde [[Ankara Üniversitesi]] [[Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi|DTCF]] Farabi Salonu'danda, 40 üniversiteden 62 öğrenci topluluğunun katılımıyla toplanmış olan Türkiye Gençlik Kurultayı'nda alındı.<ref name="Bizkimiz"/> Süreç içerisinde yeni katılımlarla destekçi toplulukların sayısı 69'a ulaştı.<ref name="69il">[http://www.tgb.gen.tr/manset/1738-tgb-69-ildeki-kurulusunu-ve-yeniden-yapilandirmasini-gerceklestirerek-il-baskanlari-listesini-yeniledi 69 İldeki Kuruluş ve Yeniden Yapılandırma Çalışmaları], tgb.gen.tr, erişim 4 Ağustos 2013</ref> TGB, birçok ilde şubesini kurdu. Son olarak düzenlenen ve üç yüz bine yakın gençle [[Anıtkabir]]'de son bulan yürüyüşle birlikte 50'den fazla il merkezinde örgütlü, 76 ilde ve 20'ye yakın ülkede temsilcileri olan ve genel başkanının ifadesiyle 80 bin civarında üyesi olan bir üniversite gençliği örgütüdür.<ref name="indigo">[http://indigodergisi.com/2013/06/tgb-ile-siyaset-ve-direnis/ Bu Çocuklar Kim? TGB ile Siyaset ve Direnişe Bakış], indigodergisi.com, 10 Haziran 2013</ref>.
 
Kuruluşun lise yapılanması Türkiye Liseliler Birliği olup 2013 yılında genel üye toplantısında oy birliği ile kurulmuştur.
== Yayınlar Hakkında ==
 
''[[Kırmızı Beyaz]]'' dergisi aylık bir dergi olup yazarları TGB üyelerinden oluşmaktadır. TGB içerisindeki herkes dergiye özgürce yazma hakkına sahip olup yazısı onaylandıktan sonra yayınlanır. Bu dergi yurt içindeki tüm şubelere her ay gönderilir. Dergi üniversite öğrencilerine yönelik olup toplumsal konuları ele alan siyasi ve kültürel bir dergidir. DergiDerginin fiyatı 105 TL'dir.
 
''[[TaLeBe]]'' dergisi de TGB'nin lise örgütlenmesi olan [[Türkiye Liseliler Birliği]] üyelerinin yayın organıdır. Dergi içerisindeki yazıları liseli üyelerin yazmasıyla beraber lise öğrencilerine yönelik bir dergidir. Aylık çıkan bu yayının fiyatı 5 TL'dir.
 
''[[Arjin]]'' adlı yayındergi ise Doğu illerine yönelik bir yayındıryayın idi. TGB Diyarbakır'ın hazırladığı bu derginin içinde Türk-Kürt kardeşliği hakkında yazılar mevcutturmevcuttu. Derginin ilk sayısının kapağında Türk-Kürt kardeşliği vurgulanmıştırvurgulanmıştı.
 
== Attila İlhan Kültür Merkezi ==
 
TGB, büyük kentlerde Attila İlhan'ın Kültüradını taşıyan kültür Merkezimerkezleri açmaktadıraçmaktaydı. Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Afyon, Denizli, Isparta, Sivas ve Bursa Attila İlhan Kültür Merkezleri açılmış olup Muğla, ve Antalya'daki kültür merkezlerinin 2009 senesi içerisinde hizmete sokmuştursokmuştu.
 
== Kaynakça ==
39.216

değişiklik

Gezinti menüsü