İçeriğe atla

"Mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

[[TÜBİTAK]]'ın yayınladığı tür listesine göre bu yukarda sıralanan ''Testudo graeca'' alt türlerinden yalnızca dördü Türkiye'de yaşamaktadır.
 
* ''Testudo graeca ibera'', [[Türkiye]]'de en yaygın bulunan kaplumbağa türüdür. Doğu Karadeniz bölgesi dışında tüm [[Anadolu]]'ya yayılmıştır. Anadolu'da adi kaplumbağa ya da tosbağa olarak da bilinir. Kabuk uzunluğu 25  cm'ye kadar büyür. Tamamen otçul beslenir, çeşitli otlar boyunun yetiştiği [[yaprak]]lar, sebzeler bazı çiçekler ve [[karahindiba]] başlıca besin kaynaklarıdır. Dişi kaplumbağaların kuyrukları erkek kaplumbağalara göre daha ufaktır ayrıca cinsel olgunluğa ulaşan erkek kaplumbağaların alt kabuğu içe doğru göçük olur. Yumurtlayarak çoğalırlar. Dişiler toprakta açtıkları çukurlara 6-12 yumurta bırakırlar. Son yıllarda toplandıkları için doğada sayıları hızla azalmaktadır.
 
* ''Testudo graeca anamurensis'', sadece [[Anamur]] bölgesinde yaşamaktadır. Ayrı bir alt tür kabul edilmesi daha çok yenidir.
 
* ''Testudo graeca terrestris'', Türkiye'de [[Güneydoğu Anadolu Bölgesi]]nde bulunur ayrıca [[Lübnan]], [[Suriye]] ve [[Ürdün]]'de de yaşar.
 
* ''Testudo graeca armenica'' - Ermenistan kaplumbağası
 
1.327.413

değişiklik