"Nintendo Entertainment System" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzenleme, yazış şekli: yada → ya da AWB ile
(→‎Geliştirme: düzeltme AWB ile)
k (düzenleme, yazış şekli: yada → ya da AWB ile)
1980'lerin başlarında, Nintendo oldukça başarılı [[Arcade|Arcade oyun makineleri]] piyasaya sürmüş ve bu başarının etkisiyle bir [[Video oyunu konsolu|video oyun konsolu]] piyasaya sürmek için planlara başlamıştı. İlk başta Nintendo gelişmiş 16-bit tabanlı, bilgisayar olarak da işlev görebilen klavyesi,faresi ve [[disket sürücü]]sü olan bir sistem düşünmüştü. Fakan eski Nintendo başkanı Hiroshi Yamauchi bunu reddetti ve daha ucuz, basit ve kartuşlu bir oyun konsoluna karar verdi, çünkü o disket sürücü ve klavye gibi özelliklerin teknolojiyle yeni tanışanlar için zor olduğunu düşünüyordu.Ekim 1982'de ilk prototip yapıldı. Nintendo'nun kullandığı MOS 65xx işlemcileri o zamana kadar Japonya'da satılmıyordu ve hiç program yazma kiti olmadığından,herşey en baştan yapılmalıydı.İlk oyunlar eski bir bilgisayarda, büyük zorlukla yazıldı.,
 
Proje için kod isimi GameCom'du (oyun bilgisayarı), fakat çalışanlardan birinin karısı Famicom (aile bilgisayarı) ismini önerdi,çünkü ona göre bu ev bilgisayarı yadaya da bir kişisel bilgisayar değildi,bir aile bilgisayarıydı.
 
Famicom'un kartuşu için planlanan boyun bir teyp kasedi kadar olmasıydı, fakat ekip iki kat büyük olmasına karar verdi. Tasarımda arcade oyun makinelerinin kartuşlarının hızlı temassızlık yapmasından dolayı azami gayret gösterildi.
29.777

değişiklik

Gezinti menüsü