"Hakem (basketbol)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hakemin İşaretleri eklendi. Kaynakça kısmına kaynağı ekleyemedim.
(düzeltme AWB ile)
(Hakemin İşaretleri eklendi. Kaynakça kısmına kaynağı ekleyemedim.)
 
Fauller, kenar çizgisinden oyuna sokulmak üzere topun karşı takıma verilmesi ya da karşı takımın serbest atışlar kullanması biçiminde cezalandırılır. Kasıtlı faullerde iki serbest atış hakkı verilir. Serbest atışta top çemberden geçerse, atışı yapan takım bir sayı kazanır. Serbest atışları, faul yapılan kişi kendisi kullanmak zorundadır. İki oyuncunun birbirine aynı anda faul yapması olan çifte faulde, top orta yuvarlaktaki hava atışıyla oyuna sokulur.
 
== Hakemin İşaretleri ==
Basketbolda yalnızca oyuncular değil saha kenarındaki [[teknik ekip]] de faul yapabilir dolayısıyla onlara da ceza verilebilir. Bu yüzden hakemlerin dikkat etmesi gereken çok sayıda kural vardır. Hakemler anında karar vermek durumunda oldukları için geniş ve mükemmel bir görüşe sahip olmalıdır. İki hakemin yanında sayıları, zamanı, 24 saniye saatini tutan [[Masa hakemi|masa hakemleri]] ve [[saha komiseri]] bulur. Hakemlerin kararlarını göstermek için kullandıkları bir dizi [[mimik]] ve hareket vardır. Bir kaç tanesinin aşağıda görebilirsiniz.
 
=== Engelleme ===
Hakem yumruklarını sıkarak beline bastırır, amaç bir oyuncunun diğerini kural dışı bir biçimde engellediğini göstermektedir.
 
=== Hücum Faul ===
Ataktaki oyuncunun kural dışı bir biçimde savunma oyuncusunun üzerine yüklendiğini gösterir.
 
=== Hatalı Yürüme ===
İki kolu döndürme hareketi oyuncunun topu sürmeden hatalı bir şekilde taşıdığını gösterir.
 
=== Hava Atışı ===
İki rakip oyuncu topu paylaşamadığında hakem iki kolunu havaya kaldırır ve baş parmaklarını göstererek hava atışını işaret eder.
 
=== 2 Sayılık Atış ===
Sol elin işaret ve orta parmakları uzatıldığında 2 sayılık basket demektir.<ref>NTV Spor Kitabı, sf. 107, 9789756690987</ref>
 
== Kaynakça ==
29

değişiklik

Gezinti menüsü