İçeriğe atla

Chuck Berry: Revizyonlar arasındaki fark

Daha resmi bir şekilde yazı düzeltildi.
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(Daha resmi bir şekilde yazı düzeltildi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
'''Chuck Berry''', (asıl adı '''Charles Berry''' d. [[18 Ekim]] [[1926]], [[Kaliforniya]], [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]), ABD'li müzisyen ve [[Rock and Roll|rock'n'roll]]'un varlık nedeni ve efsanesidir.
 
18 Ekim 1926 yılında [[Kaliforniya]], [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'de doğdu. 1940'lı yılların sonunda [[Gibson]]'un gitarı elektriklendirmesi yeni bir devrimi müjdeliyordu. O güne kadar blues ve rock'n'roll gruplarında solo enstrümanı saksafon ya da piyano iken; mucid'i azam Gibson'un [[Gibson Les Paul|Les Paul]] model elektrikli gitarından sonra yerler değişecekti. İşte [[elektro gitar]] ile rock'n'roll'un günümüze taşınması da bu köprüyle başlayacaktı. Chuck Berry de bugünkü birçok müzisyeni etkileyecekti. Bunların başında da [[AC/DC]] ve [[Angus Young]] gelecekti, öyle ki onun gitarla sahnede seke seke dolaşması tamamen Chuck Berry'den gelenekselleşmiş bir tavırdır. Aynı şekilde Young'un ustalarındandır. ŞimdiRock burada ismini yazamayacağım farklı biçim ve türevlerdetarihinde birçok rock kökenli müzisyeni etkileyen bir ekolün ismidir; Chuck Berry...
 
Usta gitarist ve rock'n'rollcu, 1950 yılında ilk olarak bir kulüp ya da bar grubu diyebileceğimiz St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başladı. Bu grupta usta gitarıyla yer alırken, Johnson piyanoda, Ebby Harding de davuldaydı.
Anonim kullanıcı