"Süleymaniye Camii" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği
[[Dosya:Süleymaniye Mosque, Istanbul.jpg|thumb|sol|222px|Süleymaniye Camii 1890]]
Süleymaniye Camii Klasik [[Osmanlı mimarisi|Osmanlı Mimarisinin]] en önemli örneklerinden biridir.Yapımından günümüze dek [[İstanbul]]'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamıştır. Dört fil ayağı üzerine oturan caminin [[kubbe]]si 53 m. yüksekliğinde ve 27,5 m çapındadır. Bu ana kubbe, [[Ayasofya]]'da da görüldüğü gibi, iki yarım kubbe ile desteklenmektedir. Kubbe kasnağında 32 pencere bulunmaktadır. Cami avlusunun dört köşesinde birer [[minare]] bulunmaktadır. Bu minarelerin camiye bitişik iki tanesi üçer [[şerefe]]li ve 76 m. yüksekliğinde, cami avlusunun kuzey köşesinde soncemaat yeri giriş cephesi duvarının köşesinde bulunan diğer iki [[minare]] ise ikişer şerefeli ve 56 m. yüksekliğindedir. Cami, içindeki kandil islerini temizleyecek hava akımına uygun inşa edilmiştir.Yani cami içinde, yağ lambalarından çıkan islerin tek bir noktada toplanmasını sağlayan bir hava akımı yaratacak şekilde inşa edilmiştir. Camiden çıkan isler ana giriş kapısının üzerindeki odada toplanmış ve bu isler mürekkep yapımında kullanılmıştır.
 
[[Dosya:Suleymaniye domes.jpg|thumb|254px|Fil ayağı destekli ana ve destek kubbeleri]]
 
28 revakın çevrelediği cami avlusunun ortasında dikdörtgen şeklinde bir [[şadırvan]] bulunmaktadır. Caminin kıble tarafında içinde [[Kanuni Sultan Süleyman]]'ın ve eşi [[Hürrem Sultan]]'ın bulunduğu bir [[hazire]] mevcuttur. Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinin kubbesi yıldızlarla donanmış gökyüzü imajını vermesi için, içeriden, metalik plakalar arasına yerleştirilmiş pırlantalarla (elmaslarla) süslenmiştir.
 
Cami süslemeleri açısından sade bir yapıya sahiptir. [[Mihrap]] duvarındaki pencereler vitraylarla süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üzerinde yer alan çini madalyonlarda [[Fetih Suresi]], caminin ana kubbesinin ortasında ise [[Nur Suresi]] yazılı bulunmaktadır. Caminin hattatı [[Hasan Çelebi]]'dir.
21

değişiklik

Gezinti menüsü