İçeriğe atla

"Galip Hasan Kuşçuoğlu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Hayatı: Görüşleri hakkında eklemeler yapıldı
(→‎Notlar: düzeltme AWB ile)
(→‎Hayatı: Görüşleri hakkında eklemeler yapıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
Çocukluğu, [[Kadiri]] ve [[Rufai]] [[Mürşit|Şeyhi]] Ali Ahıskavi'nin yanında geçen Kuşçuoğlu, 7 târikten [[icazet]]li Çorumlu [[Mürşit|Şeyh]] Hacı Mustafa Anaç'ın hizmetinde bulunarak ondan tasavvuf ilmi tahsil etmiştir. Amcası H. Bekir Kuşçuoğlu [[Mevlevi]] ve [[Nakşi]] [[Mürşit|Şeyhidir]]. Çocukluğu [[tasavvuf]]i ortamlarda geçen Galip Hasan Kuşçuoğlu, tek eşli olup ailesinin geçimini mobilya ustalığı ve tüccarlık yaparak temin etti.
 
[[Tasavvuf]]a bağlı olan Galip Hasan Kuşçuoğlu [[1950]] yılında Ali Sezâî Kurtaran'ın [[Halife]]si [[Kadiri]] ve [[Rufai]] [[Mürşit|Şeyhi]] Mustafa Yardımedici'ye intisab (''[[Mürşit|Şeyh]] i vesile bilerek Allah'a verilen söz'') etmiş, [[1956]] yılında halifeliği (icazet) verilmiştir. [[1993]] senesinde [[Galibi Tarikatı]]'nı tesis etmiş ve sistemleştirmiştir. Çağdaşlığın gerekliliğine dair çeşitli vurgular yapmış olan Kuşçuoğlu ayrıca "[[Allah]] vardır diyen herkes [[Müslüman]]dır gibi ehli sünnet dışı görüşleri savunmuştur.Kişinin cennete gidebilmesi için Peygamber Efendimiz S.A.V hazretlerini tasdik etmesine gerek yoktur gibi Kuran ve Sünnette asla yeri olmayan sapık görüşleri savunmuştur.Peygamberler [[din]] getirmemiş, [[İslam]]iyet üzere gelmişler, şeriat getirmişlerdir. Hepsinin şeriatı haktır. Kişi hangi [[peygamber]]in şeriatına bağlıysa o isimle anılır ([[Muhammedi]], [[İsevi]], [[Yahudi|Musevi]] gibi)." Bu düşüncelerin hayat sistemi olduğunu söyler.<ref>http://www.galibi.com/tr/indextr.asp</ref> [[Şeriatlar arası diyalog|Şeriatlar arası diyaloğu]] da savunmaktadır.<ref>http://www.galibi.com/tr/sayfa.asp?id=19</ref>
 
Hasan Galip Kuşçuoğlu 14 Aralık 2013 tarihinde [[Antalya]]'da yaşamını yitirmiştir. Kabri; [[Beylikdüzü]]'ndeki Galibi Dergahı'ndadır.
7

düzenleme