"Barack Obama" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎Yaşamı: Yazım hatası düzeltildi
k (109.237.122.184 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Neolegen tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(→‎Yaşamı: Yazım hatası düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği
[[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'nin [[Hawaii]] eyaletindeki [[Honolulu]] kentinde Kapiolani Tıp Merkezi'nde dünyaya gelir. Kendisiyle aynı adı taşıyan babası [[Kenya]]'nın Siaya Bölgesi'ndeki [[Nyang’oma Kogelo]] yerleşim yerinde doğmuş ve büyümüş bir Kenyalıdır. Annesi Ann Dunham ise [[Kansas]] eyaletinin [[Wichita, Kansas|Wichita]] kentinde doğmuş ve büyümüş bir Amerikalıdır.
 
BarrackBarack Obama'nın anne ve babası, babasının yabancı öğrenci olarak geldiği Hawaii'de tanışır ve evlenir. Yeni evli çift Obama 2<ref>Obama, Barack, Babamdan Hayaller, sf.15</ref> yaşındayken boşanır. Babası [[Boston]]'a gider. [[Harvard Üniversitesi]]'nde doktora yapar ve 1965 yılında Kenya'ya geri döner. Annesi ise yine bir yabancı öğrenci olan [[Endonezya]]lı Lolo Soetoro'yla ikinci bir evlilik yapar. Obama'nın hem babası, hem de üvey babası [[Müslüman]] kökenli ailelerden gelen fakat fazla dindar olmayan kişilerdir.
 
Annesi ve üvey babasıyla birlikte Endonezya'ya taşınan Obama, 6-10 yaşları arasında [[Cakarta]]'da ilkokul öğrenimi görür. Sonra Honolulu'ya geri dönerek 1979 yılında liseyi bitirinceye kadar anneannesi ve dedesiyle yaşar. Liseden sonra [[Los Angeles]]'teki Occidental College'de üniversitenin ilk iki sınıfını okur. Sonra [[New York]]'taki [[Columbia Üniversitesi]]'ne geçiş yapar ve 1983 yılında Siyasal Bilimler bölümünden mezun olur. 1988 yılında [[Harvard Üniversitesi]] [[Hukuk Fakültesi]]'ne girer. Harvard Üniversitesi'ndeyken öğrenciler tarafından yayınlanan prestijli "Harvard Law Review" dergisinin yayın işleri müdürlüğünü yapan ilk [[Afroamerikan]] olur. 1991 yılında avukatlık diplomasını alarak başarı kazanır.
21

değişiklik

Gezinti menüsü