İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Geehero: Revizyonlar arasındaki fark

Cvp.
(Cvp.)
 
== Hemşirelik ==
 
Selam. Siz bu konuda ilgili ve bilgilisiniz galiba. Belki de mesleğiniz? Kişisel olarak merak ettiğim birşeyi sormak istiyorum: "Hemşire" (kızkardes, bacı) bize Batı dillerinden -herhalde hastabakıcıların genellikle rahibe olması nedeniyle- aynen geçti, "sanıyorum". Oysa şimdi bu meslekte erkekler de var ("hostes" gibi, ama onlar kadın-erkek "kabin görevlisi" diye adlandırıldığından, en azından resmen, orada sorun yok). Bu durumda erkek hastabakıcılara ne deniyor? ("Hemşir" mi? :-) Kadın/erkek bordrolarında yazan "resmi görev unvanı" nedir? Bence bu kelimeyi "hastabakıcı" ya da o beğenilmezse "sayrıbakar" diye öz Türkçeleştirmek gerek. İyi günler. --[[Kullanıcı:E4024|E4024]] ([[Kullanıcı mesaj:E4024|mesaj]]) 13:41, 2 Kasım 2016 (UTC)
:selam. [[Kullanıcı:E4024|E4024]]
 
== Hemşirelik ==
 
selam. [[Kullanıcı:E4024|E4024]]
'''1.sorunuz için:''' Evet mesleğim hemşirelik, hemşire ünvanı dilimize batı dillerinden değil farçadan geçmiştir.
'''2.sorunuz için:''' Resmi görev ünvanı Hemşiredir üniveste diplomalarında kadı ve erkekler için hemşirelik bolümü mezunu yazar aynı şekilde bodro, kimlik gibi. Hemşire meslek unvanı uzun yıllardan beri Türkiye sınırları içerisinde kadın egomanyasında oluşan bir meslekti, 2007 yılında yapılan kanun değişikliğine kadar. 2007 yılında erkekler lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra Hemşire unvanı almaya başladılar ayrıca türkçede 'Hemşir' olarak olarak bir kelime bulunmamaktadır. bu kelimeler uydurma olup türkçe dilinde yeri bulunmamaktadır (bkz:tdk) bu tür yaklaşımlar hem erkek için hemde kadın için cinsiyetcilik ifade ediceği için kanımca ayrıca bir ünvan türetilemesine gerek yoktur. yapılırsa bunu tüm meslek dalları için düşünmek gerekir. (kadına mühendisiye öğretmeniye erkeğe: müho öğretadam vs :D gördüğünüz gibi saçmadır.) ayrıca butür cinsiyetci yaklaşımlar mesleklerin profesyonel yaklaşımlarını da en aza düşürmektedir.
'''3.sorunuz için:''' Hemşirelik tarihçesin de 1859 yılında modern hemşirelik kurulana kadar, dediğiniz gibi rahibeler hastalara yardımcı olmuşlardır, fakat 1859 dan sonra modern hemşireliğin temelleri atılarak '''Bilim, bilgi, teori, uygulama,''' gibi ana maddeler üzerinden gidilmiştir.bu nedenle hasta bakıcı kavramı ve Hemşirelik mesleği birbirinden ayrıdır. hasta bakıcılar hastaların kişisel ihtiyaçlarını görmelerini sağlayan onlara destek olan ara elemanlardır.
umarım yardımcı olabilmişimdir. [[Kullanıcı:Geehero|Geehero]] ([[Kullanıcı mesaj:Geehero|mesaj]]) 17:16, 2 Kasım 2016 (UTC)
::Günaydın! Elbette yardımcı oldunuz. Ben de yeni bir kullanıcı olduğunuz için konuşma-cevap usulümüzü (şekil bakımından) size göstermek için mükerrer başlığı kaldırıyorum, izninizle. Hemşire elbette Farsçadan geliyor. Benim aklım hemşirelik kurumunun tarihçesine gittiği için kafam karıştı. Hani Batıda rahibelere (aslında bu manastırda kalan genç kadınların rahiplikle ilgisi de yoktur ama dilimiz öyle alışmış) hep "bacı" derler ya, Fransızca "sör" gibi, bizim Osmanlı da bacı/kızkardeş dememiş de daha şık olsun diye herhalde sözün Farsçasını benimsemiş. Aslında bunun istisnaları da vardır. Mesela [[Zeytindağı (kitap)|Zeytindağı]]'nda Falih Rıfkı Alman hemşirelerden "şivester" diye söz eder. Benim merakım en çok günümüzdeki kullanım, resmi görev unvanı konusunda idi. Yani bu meslekte çalışan bir erkeğin maaş bordrosonda "hemşire" mi yazıyor yoksa yeni, başka bir ad mı var diye. Yukarıdakini tekrarlamak gibi olacak ama, biz vatandaşlar "hostes" desek de, mesela, onların bordrosunda "kabin görevlisi" yazıyor. Son bir şey: Cinsiyetçi yaklaşım konusunda size yürekten katılıyorum. Eski Türklerde (ya da öz Türkçede) böyle cinsiyete göre ayrım çok çok az. Ama kabul etmek zorundayız ki, Osmanlı döneminde, hatta cumhuriyetin ilk yıllarında, örneğin öğretmenleri muallim-muallime diye ayırıyorduk. Bunun gibi başka örnekler hala da geçerli. Avukat, müşterisi erkekse "müvekkilim" diyor, kadınsa "müvekkilem" vb. Neyse, burada Vikipediyi öğrenirken, usullerimize alışırken herhangi bir sorunuz olursa lütfen bana yöneltin. Biliyorsam elimden gelen yardımı gösteririm. Tekrar hoşgeldiniz. --[[Kullanıcı:E4024|E4024]] ([[Kullanıcı mesaj:E4024|mesaj]]) 07:04, 3 Kasım 2016 (UTC)
22.101

düzenleme