İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Geehero: Revizyonlar arasındaki fark

(Yeni başlık: Hemşirelik)
 
Selam. Siz bu konuda ilgili ve bilgilisiniz galiba. Belki de mesleğiniz? Kişisel olarak merak ettiğim birşeyi sormak istiyorum: "Hemşire" (kızkardes, bacı) bize Batı dillerinden -herhalde hastabakıcıların genellikle rahibe olması nedeniyle- aynen geçti, "sanıyorum". Oysa şimdi bu meslekte erkekler de var ("hostes" gibi, ama onlar kadın-erkek "kabin görevlisi" diye adlandırıldığından, en azından resmen, orada sorun yok). Bu durumda erkek hastabakıcılara ne deniyor? ("Hemşir" mi? :-) Kadın/erkek bordrolarında yazan "resmi görev unvanı" nedir? Bence bu kelimeyi "hastabakıcı" ya da o beğenilmezse "sayrıbakar" diye öz Türkçeleştirmek gerek. İyi günler. --[[Kullanıcı:E4024|E4024]] ([[Kullanıcı mesaj:E4024|mesaj]]) 13:41, 2 Kasım 2016 (UTC)
 
== Hemşirelik ==
 
selam. [[Kullanıcı:E4024|E4024]]
'''1.sorunuz için:''' Evet mesleğim hemşirelik, hemşire ünvanı dilimize batı dillerinden değil farçadan geçmiştir.
'''2.sorunuz için:''' Resmi görev ünvanı Hemşiredir üniveste diplomalarında kadı ve erkekler için hemşirelik bolümü mezunu yazar aynı şekilde bodro, kimlik gibi. Hemşire meslek unvanı uzun yıllardan beri Türkiye sınırları içerisinde kadın egomanyasında oluşan bir meslekti, 2007 yılında yapılan kanun değişikliğine kadar. 2007 yılında erkekler lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra Hemşire unvanı almaya başladılar ayrıca türkçede 'Hemşir' olarak olarak bir kelime bulunmamaktadır. bu kelimeler uydurma olup türkçe dilinde yeri bulunmamaktadır (bkz:tdk) bu tür yaklaşımlar hem erkek için hemde kadın için cinsiyetcilik ifade ediceği için kanımca ayrıca bir ünvan türetilemesine gerek yoktur. yapılırsa bunu tüm meslek dalları için düşünmek gerekir. (kadına mühendisiye öğretmeniye erkeğe: müho öğretadam vs :D gördüğünüz gibi saçmadır.) ayrıca butür cinsiyetci yaklaşımlar mesleklerin profesyonel yaklaşımlarını da en aza düşürmektedir.
'''3.sorunuz için:''' Hemşirelik tarihçesin de 1859 yılında modern hemşirelik kurulana kadar, dediğiniz gibi rahibeler hastalara yardımcı olmuşlardır, fakat 1859 dan sonra modern hemşireliğin temelleri atılarak '''Bilim, bilgi, teori, uygulama,''' gibi ana maddeler üzerinden gidilmiştir.bu nedenle hasta bakıcı kavramı ve Hemşirelik mesleği birbirinden ayrıdır. hasta bakıcılar hastaların kişisel ihtiyaçlarını görmelerini sağlayan onlara destek olan ara elemanlardır.
umarım yardımcı olabilmişimdir. [[Kullanıcı:Geehero|Geehero]] ([[Kullanıcı mesaj:Geehero|mesaj]]) 17:16, 2 Kasım 2016 (UTC)
78

düzenleme