İçeriğe atla

"Alemşah Halime Begüm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k
Kocası '''Şeyh Haydar''''ın [[Şirvanşahlar]]la yaptığı savaşta ölmesinden sonra '''Akkoyunlu''' hükümdarı, kardeşi [[Sultan Yakup]], oğullarıyla beraber '''Alemşah Begüm''''ü hapsetmiştir. '''Sultan Yakup''''tan sonra [[Akkoyunlu Devleti]]'nde taht kavgası çıktı. [[Rüstem Mirza]] [[Safevî Tarikatı]]'nın müridlerinden faydalanmak için halası '''Alemşah Begüm''''ü üç oğluyla beraber hapisten çıkardı ve onları [[Tebriz]]'e getirdi. '''Safevî Tarikatı''''nın müridlerinin yardımıyla tahtı ele geçiren [[Rüstem Mirza]] '''Alemşah Begüm''''ü ve oğullarını [[Erdebil]]'e gönderdi. Bir süre sonra [[Safevi Tarikatı]]'nı devleti için tehlikeli gören [[Rüstem Mirza]] '''Alemşah Begüm''''ün oğullarını [[Tebriz]]'e getirmeye karar verdi. Öldürüleceklerini anlayan şeyhzadeler kaçtılar. Akkoyunlu askerlerinin yakalaması sonucunda yapılan savaşta '''Sultan Ali''' öldürüldü ve '''İbrahim''' ile '''İsmail''' müridleri tarafından [[Erdebil]]'e kaçırılarak saklandılar. Oğlu '''Sultan Ali''''nin cesedini görünce mensubu olduğu [[Akkoyunlu]]lara beddualar ve lanetler etti.<br />
 
Kırk gün şeyhzadeler [[Erdebil]]’de saklandıktan sonra '''Alemşah Begüm'''le [[Kızılbaş]] müridler istişare yaparak oğullarının [[Şii]] bir hanedan tarafından idare edilen Gilan'ın Lahican şehrine götürülmelerine karar verdiler. Oğlu '''İsmail''''e kurulan tuzağı haber vererek oğlunu ölümden kurtarmıştır. Oğlu şah olduktan sonraki hayatı hakkında pek fazla bilgi yoktur. Mezarı [[Erdebil]]'de '''Şeyh Safi Türbesi'''nin avlusundadır.
 
== Ölümü ==
1501 yılında [[Sünni]] olduğu için oğlu [[Şah İsmail]] tarafından öldürüldüğü iddia edilmiştir ancak [[Erdebil]]'de '''Şeyh Safi Türbesi'''nin avlusunda bulunan mezarının kitabesinde [[1522]]/[[23]] (H. 929) yılında vefat ettiği yazar.
 
== Kaynakça ==
28.455

değişiklik