İçeriğe atla

Ğayn (harf): Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
Değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(düzeltme AWB ile)
'''Ğayn''' <font size="5"> ( غ )</font>, [[Arap alfabesi]]nin on dokuzuncu harfi.
 
[[Ebced hesabı]]ndaki değeri 1000'dir. [[Kamerî harfler]]dendir.
 
== Mahreç - Fonetik ==
Ğayn sesi dil kökü damağa doğru yaklaştırılarak, dilin ucu da yumuşak damağa yapıştırılmak suretiyle dilin kökünden çıkarılan tok, dolgun bir sestir. Gargara yaparken çıkan sese benzetilebilir.
 
Bu sesin [[Türkçe]]de karşılığı yoktur. " ğ " sesine benzetilse de o sesten farklı bir sestir. Azeri dilinde de bulunan bu harf Türkçedekinden biraz daha farklıdır ve hırıltılı bir sestir. “Yumuşak-G” (Ğ) harfine benzer ama sert ve titreşimlidir ('''[[Ģ]]'''). Batı Anadolu Türkçesinde Ğ sesine dönüşmüştür, ancak Türkiye’nin doğu bölgelerinde yaygındır. Örneğin: ''Maģrur (Maġrur)''. Buradaki Ğ hırıltılı olarak söylenir. Bu nedenle Yumuşak Ğ harfinini aksine Arapçada kelime başında da yer alabilir. Mesela: ''Ģayb (Gayb)''... ''[[Ƣ]]'' harfi ise Uniform Türk Alfabesinde yer alır ve Azericedeki Ğ sesinin aynısıdır.
 
* Türkçedeki Yumuşak Ğ sesine yakın bir harfi göstermek için kimi Asya kaynaklı çevirilerde <big>'''ۼ'''</big> veya <big>'''ݝ'''</big> harfi kullanılır.
 
* [[Cavi alfabesi|Cavi Alfabesi]]ndeki üç noktalı Nga (<big>'''ڠ'''</big>) ise genizcil '''[[Ň]]''' harfinin karşılığında kullanılır.
 
* Gayın ile aynı kaynaktan çıkan Arapça Arapçada’ki Ayın ('''[[ع]]''') gırtlaksı bir ses olup, kesinlikle sessiz bir harftir. Bazı dillerde benzer sesler '''[[Ă]]''' ile gösterilir. Örneğin: ''Măruf (Ma'ruf)''.
 
1.332.802

düzenleme