İçeriğe atla

Celaleddin Firuz Halaci: Revizyonlar arasındaki fark

Yazım hatası düzeltildi, içerik eklendi
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
(düzeltme AWB ile)
(Yazım hatası düzeltildi, içerik eklendi)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
Muizzilerin egemenliğine son vererek [[Delhi Sultanlığı]]'nı [[1290]]'dan [[1320]]'ye değin yöneten [[Halacı hanedanı]]nı kurdu.
 
[[Halaciler|Halac Türklerinden]] olan Celaleddin Firuz, Balaban'ın [[emir]]lerindendi. Balaban döneminde (1266-87) [[Hindistan'ın Moğollar tarafından istilası|Moğollara karşı yapılan savaşlarda]] büyük yararlılıklaryararlılıjssjdjdjdjdjdjdkfkdkdkdkklar gösterdi, sercandarlık ve Samana naipliğine kadar yükseldi. Balaban'ın ölümünden sonra tahta geçen Muizeddin Keykubad tarafından en yüksek askeri mevki olan arızi-i memalikliğe getirildi. Celaleddin Firuz, sağlığı gittikçe bozulan Keykubad'ın yerine 1290'da küçük oğlu Şemseddin Keyumers'i tahta çıkardı. Kısa bir süre sonra da Keykubad Keyumers'i öldüren Halaci emirleri Celaleddin Firuz'u tahta çıkardılar (13 Haziran 1290).
 
Firuz Şah, bir süre başkent [[Delhi]]'ye gidemedi ve [[Kilughari]]'da kaldı. Yeniden düzenleterek surlarla çevirdiği kentin adını Şehr-i Nev olarak değiştirdi. Merkezi yönetimde değişiklikler yaparak önemli mevkilere Halaci emirlerini getirdi. Halkın yeni yönetimi benimsemesinden sonra da Delhi'ye giderek Balaban'ın yeğeni Kara valisi Çahcu Küşlü Han'ın ayaklanmasını bastırdı ve bazı Hint prenslere karşı başarılı seferler yaptı. Ama asıl önemli askeri başarıyı Moğollara karşı kazandı. 1292'de bir istila hareketine girişen Moğollara ağır kayıplar verdirerek barış istemek zorunda bıraktı. Tutsakların çoğunu Delhi yöresine yerleştirdi. Büyük bir bölümü [[Müslüman]]lığı benimseyen bu tutsaklar daha sonra ''Yeni Müslümanlar'' olarak anıldı. Firuz Şah, Devagir seferinde elde ettiği ganimetleri sözde kendisine sunmak isteyen yeğeni Kara valisi [[Alaeddin Halaci]]'nin ihanetine uğrayarak öldürüldü.
 
Firuz Şah'ın ölümünden beş ay sonra [[Delhi]]'ye giren [[Alaeddin Halaci]], Firuz Şah'ın iki oğlunu, damadını ve torununu da öldürerek tahtı ele geçirdi.s hjzjzjzjzjzjzsnjzjs
 
== Ayrıca bakınız ==
Anonim kullanıcı