İçeriğe atla

"Lodi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

13 bayt kaldırıldı ,  5 yıl önce
k
düzenleme AWB ile
k (düzenleme AWB ile)
}}
 
'''Lodi''' (Lombard lehcesi: ''Lòd'') , kuzey-batı [[İtalya]]'da [[Lombardiya]] Bölgesi'nde, kendi ismini tasiyan [[Lodi ili]] merkez kenti ve bir [[İtalya'nın Komünleri|komün]].
 
 
== Coğrafi konumu ==
 
On 10 May 1796, in the first major battle of his career as a [[general]], the young [[Napoleon Bonaparte]] defeated the [[Austria]]ns in the [[Battle of Lodi]]. In the second half of the 19th century, Lodi begun to expand outside the city walls, boosted by economic expansion and the construction of a network of railway lines that followed the reunification of Italy.
 
 
-->
== Nüfus gelişimi ==
 
Lodi'nin belediye sınırları içinde nüfusu (1.1.2010 itibarıyla) 44.036 kişidir. Lodi komününün 19. yy ve 20.yy da 'nın nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:<ref>Kaynak: [http://it.wikipedia.org/wiki/Lodi İtalyanca Wikipedia "Lodi" maddesi] </ref>
 
<small>''Kişi''</small>
Lodi ve civarı çok verimli tarım alanlarıdır ve sulu tarım burada çok gelişmiştir.
 
Lodi 15. yy.dan itibaren sanatkar seramikçilerin yetiştiği bir merkez olup 18. yy.da Coppellotti, Rossetti ve Ferretti fabrikaları ve 19. yy.da Doss fabrikası ürünleri İtalya ve Avrupa'da çok sayıda müşteri kazanmıştır. Mono polikrom ve mavi renkli seramik yanında harabeler, çiçekler, doğa manzaraları ve Çin taklidi süslerle resimlendirilmiş seramiklerle Lodi ürünleri Avrupa'da ün yapmıştır. Günümüzde de şehirde birçok el sanatı şekilinde seramik ürün hazırlayan imalathane ve fabrika bulunmaktadır.
 
1864'de Lodi'de ufak çiftçi ve sanatkarlara kredi sağlamak amacıyla ilk İtalyan kooperatif bankası, "Banca Popülare dı Lodi" kurulmuştur ve bugün bile bu banka "Banco Popülare Grubu" içinde benzer görev yapmaktadır.
*Visconti Castle (''Torrione''), a medieval castle now partially destroyed.
*''Palazzo Mozzanica'' (15th century)
 
 
-->
* {{Kardeş şehir|Lodi, California|ABD}}
* {{Kardeş şehir|Omegna|İtalya|1987}}.
 
 
== Resimler ==
</gallery>
 
</div></div><br/>
 
== Kaynakça ==
{{Lodi ili|durum=collapsed}}
 
{{İtalya-yerleşim-taslak}}
 
[[Kategori:Lodi| ]]
29.777

değişiklik