İçeriğe atla

Nükleer reaktör: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
Değişiklik özeti yok
{{güncelle}}
{{kaynaksız}}
{{uzman}}
[[Dosya:İTÜ Triga Mark-II Deneysel Nükleer Reaktör.JPG|thumb|Triga Mark-II Deneysel Nükleer Reaktör]]
[[Nükleer]] reaktör, zincirleme çekirdek tepkimesinin başlatılıp sürekli ve denetimli bir biçimde sürdürüldüğü aygıtlardır. Nükleer reaktörler bazen nükleer enerjiyi başka bir tür enerjiye (genelde [[elektrik enerjisi]]ne) çevrilen [[santral]]ler olarak kullanılırlar.
 
Ülke içinde üretilen enerjinin yüzde dağılımı açısından bakıldığında 1988 itibarıyla [[Litvanya]] toplam enerjisinin % 77,21'ini nükleer üretimle karşılarken, bu oran [[Fransa]]'da % 75,77'dir. Bu ülkeleri [[Belçika]] % 55,16, [[İsveç]] % 45,75, [[Ukrayna]] % 45,42, [[Slovakya]] % 43,80, [[Bulgaristan]] % 41,50, [[Güney Kore]] % 41,39, [[İsviçre]] % 41,07 ile izlemektedir.
 
Türkiye'de etkin durumda olan tek nükleer reaktör; [[İstanbul Teknik Üniversitesi]]nde bulunan Triga Mark II Araştırma Reaktörü'dür. Ayrıca KOP projesi kapsamında geliştirilen mini ark reaktör tasarımı da henüz prototip mahiyetinde olsa bile ülkede nükleer reaktör fiziği araştırmalarının ilerlemesinde büyük katkı sağlamıştır. Projenin aktivatörleri Selçuk Üniversitesi fizik bölümünü öğretim üyesi Tahir Arman dır. Proje şu an mali yetersizlikten dolayı durmuş haldedir.{{olgu}}
 
Yeterli miktarda fisyon reaksiyonu verebilen maddenin, uygun biçimde yerleştirildiği ve bununla da denetim altında zincirleme bir fisyon reaksiyonunun başlatılıp sürdürülebildiği aygıttır. Ağır çekirdeklerin bölünme ürünleri büyük miktarlarda enerji içerirler. Bu enerji ısıya dönüşerek birçok yüksek sıcaklıkta gerçekleştirilebilen işlemler için yararlı olur. Ayrıca, daha önemlisi bu ısıdan aşırı ısınmış ve yüksek basınçlı su buharı elde etmede yararlanılır. Bununla buhar türbini döndürülerek elektrik üretilir. Bu tür tesisler Nükleer Enerji Santralleri adını alırlar. Reaktörlerin çoğu elektrik üretimi için çalışırlar. Bazı küçük boyutlu reaktörler nükleer denizaltı gemileri ile su-üstü gemilerinde kullanılır. Reaktör son derece kusursuz biçimde yalıtılmış ve dışarıya radyasyon sızması önlenmiş olmalıdır.
1.332.802

düzenleme