İçeriğe atla

"Nükleer enerji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Tartışmalar: düzeltme AWB ile
(→‎Tartışmalar: düzeltme AWB ile)
Nükleer enerji, günümüzün ve geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olarak kabul görmektedir. [[Petrol]] ve [[doğalgaz]]'ın bazı ülkede geniş rezervler halinde bulunması ve bu kaynakların yenilenemez oluşu birçok ülkeyi nükleer araştırmalara ve nükleer enerjiden faydalanmaya yönlendirmiştir. Bugün Dünya üzerinde 400'den fazla nükleer enerji santrali vardır ve bunlar dünyanın toplam elektrik ihtiyacının %15'ini sağlayacak kapasitede çalışmaktadılar. Örneğin [[Fransa]], elektrik ihtiyacının %77'sini nükleer reaktörlerinden sağlamaktadır.
 
Nükleer enerjiye karşı çıklanlar ise [[nükleer atık|tükenmiş yakıt bertarafı]], santral güvenliği ve kaza riski (bkz. [[nükleer erime]]) gibi nedenleri öne sürmektedir.
 
 
Bugüne kadar çevreye zarar verebilecek ölçüde büyük 4 tane nükleer santral kazası gerçekleştiği bilinmektedir. Bunlardan ilk 2'si alınan önlemlerle çevrelerine herhangi bir zarar vermediği söylenirken, 3. olarak gerçekleşen Çernobil Faciası doğaya ve insanlara çok feci zararlar verdiği bilinmektedir, 4. Fukuşima Faciası ise Çernobil Faciasını tehlike seviyesi olarak geçtiği belirtilmiştir.
1.327.615

değişiklik