İçeriğe atla

Baklagiller: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: düzenleme AWB ile
k (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)
k (→‎top: düzenleme AWB ile)
'''Baklagiller''' (Fabaceae), Fabales takımından çoğunu otsu bitkilerin oluşturduğu çalı ve [[ağaç]] [[tür]]lerini de içeren büyük bir [[familya]].
 
400 cins ve 10.000 dolayında tür içerir. [[Fasulye]], [[bakla]], [[nohut]], [[soya]], [[mercimek]], [[bezelye]] gibi insan gıdası olarak kullanılan türler bu familyadandır. Baklagiller otsu bir yapıya sahip olabildikleri gibi odunsu bir yapıya da sahip olabilirler. [[Yalancı akasya]], [[yabani keçiboynuzu]], [[akasya]], [[gülibrişim]] gibi türler odunsu yapıya sahiptir.
 
Yapraklar saplı, hemen hepsinde almaşık dizili; tüysü, elsi veya üç yapraklıdır. Çiçekler [[zigomorfik]] genellikle salkım durumlu, başakçık veya başlıdır. [[Periant]] (çiçek örtüsü) bir çanaktan oluşmuştur. [[Koralla]]nın her biri 5 bölümlüdür. Familya üyelerinin hepsinde çiçekler 5 taç yapraklıdır. Taç yaprakların iki kenarında birer kanatçık bulunur. 10 [[stamen]] (erkekorgan) ayrı ya da birleşik gruplar oluşturur. [[Pistil]] (dişi organ) basit, tek bir [[stigma]]sı (tepecik) vardır. Üst durumlu ovaryum bir gözlüdür. [[Meyve]] [[legümen]]dir. [[Tohum]] sert kabuklu, genellikle böbrek şeklinde veya yuvarlak yapıya sahiptir.
 
Kazık [[kök]]lere sahiptirler. Ana kökün etrafında damarlanma gösteren ikinci kökler vardır. ''Rhizobium'' bakterileri tarafından havanın serbest [[azot]]unu bağlarlar.
29.777

düzenleme