"Salihli" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme, yazış şekli: bir çok → birçok , Kollektif → Kolektif AWB ile
(→‎Eğlence: Yazim hatasi duzeltildi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(düzeltme, yazış şekli: bir çok → birçok , Kollektif → Kolektif AWB ile)
'''Salihli''', [[Türkiye]]'nin [[Ege Bölgesi]]'nde bulunan [[Manisa]] [[il]]inin ilçelerinden biridir. Odun Köftesi, Kirazı ve Üzümü ile meşhurdur. Tarihte ilk paranın basıldığı ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren [[Sardes|Sardes antik kenti]] bu ilçede bulunmaktadır. İlçe, bölgenin tarih, doğa ve termal turizmi bakımından en önemli merkezlerindendir. Salihli, çeşmelerinden su içilebilen nadir kentlerden birisidir.
 
Tarihten gelen özgüveni ve birikimiyle günümüzde de bölge ekonomisine lokomotiflik yapabilecek bir çokbirçok değere sahip olan Salihli, tarıma elverişli toprakları, termal enerjiye dayalı seraları, hızla gelişen Organize Sanayi Bölgesi, Bakanlar Kurulu Kararı ile resmileşen ve bina inşaatı devam eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve turizm yatırımları ile yakın gelecekte büyük bir ivme kazanacaktır.
 
== Coğrafya ==
Ayrıca, Salihli'ye İhlas Holding tarafından 2009 yılında faaliyete geçecek,Türkiye'nin en büyük maden tesisi kurulması kararlaştırılmıştır. Mersindere Köyü mevkiinde 111 milyon 541 bin (21 tonu altın) rezerve sahip bu alana kurulacak tesiste, [[altın]], [[gümüş]], [[krom]], [[kurşun]], [[çinko]], [[titanyum]], [[zirkonyum]], [[magnezyum]] ve [[kuvars]] işlenecektir.
 
Salihli Organize sanayi bölgesinde 42 fabrika bulunup bunların içinde ünlü fabrikalar da vardır. Bunlar Sardes Gıda, Tukaş, Frida Maden Suyu, Okyap, Bimisblok, Ünalan KollektifKolektif, Özbaş Demir Çelik, Keskinoğlu Rusya Beyaz Et İhracat AŞ vb şirketlerdir. Ayrıca Türkiye'nin en büyük modern serası olan Lider Gıda Sera İşletmeleri burada bulunur.
 
== Eğitim ==
779.140

değişiklik

Gezinti menüsü