İçeriğe atla

Atomculuk: Revizyonlar arasındaki fark

→‎top: düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q178668 sayfası üzerinden sağlanan 44 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
(→‎top: düzeltme AWB ile)
'''Atomculuk Okulu''', [[Materyalizm|maddeci filozoflar]] [[Empedokles]] ve [[Anaxagoras]]'ın ardından [[Leukippos]] ve onun öğrencisi [[Demokritos]] tarafından benzer bir materyalizm doğrultusunda oluşturdukları ve geliştirdikleri [[atom]] düşüncesiyle anılan felsefe okulu.
 
Atomcu okul bir yandan [[Parmanides]]'ın [[Monizm|monist]] yaklaşımına öte yandan [[Anaxagoras]]'ın [[Çoğulcu Okulu|çoğulcu]] yaklaşımına bir tür tepki olarak gelişmiştir; özellikle de birincisine karşı.Demokritos yalnızca varolanları değil ruhu da atomlardan oluşan bir şey olarak düşünerek materyalizmi ileri noktalara taşımış, felsefe tarihinde materyalizm eğilimi için en güçlü başlangıç noktalarından birini meydana getirmiştir.
 
Atomcu okula göre evren bileşik cisimlerden oluşur, bunlarsa maddenin en küçük ve bölünemez parçası olarak kabul edilen atomlardan meydana gelir. Başka bir açıdan bu okul, evrendeki her şeyin boşluk içindeki hareketleri sonucu meydana geldiğini, dolayısıyla evrende mutlak anlamda bir nedenselliğin varolduğunu, insan ruhunun da daha incelmiş atomların hareketinden oluştuğunu, hatta bir yerde tanrıların bile maddesel olduklarını öne sürer. Atomculuk, materyalizmin bir bicimi olarak daha sonra [[Epiküros]] ve [[Lukre­tius]] tarafından savunulacak ve uzun bir dönem sonra etkisini kaybedecektir. Onun [[17. yüzyıl]]da bilimsel çalışmalar ve teoriler içinde yeniden canlandığını görüyoruz.
1.333.128

düzenleme