İçeriğe atla

Rotring: Revizyonlar arasındaki fark

→‎Tarihi: İçerik eklendi.
(→‎Tarihi: İçerik eklendi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(→‎Tarihi: İçerik eklendi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
Yıl 1990... Batı Almanya (W.-Germany/Diğer adıyla Bundesrepublik Deutschland) ve Doğu Almanya (Deutsch Demokratiksche Republik) birleşmiş ve tek bir Almanya oluşturulmuştu. Kezalik bu da Rotring'in kalemlerinde W.Germany değil, Germany yazmasına sebep olmuştur.
Rotring 1990'lı yıllarda dolmakalem ve uçlu kalemler üretmeye devam etmiştir. 80'li yılların sonuna doğru yaptığı Art Pen kaligrafi kalemi çok beğenilince, Rotring Art Pen için özel bir Limited Edition (Sınırlı Sürüm) kalem üretmiştir. 1990'lı yıllarda ise Rotring Altro, 900 gibi çeşitli dolmakalemler üretmiştir.
1996 yılına gelindiğinde Rotring, Tikky'nin birinci neslinin üretimine son vermişti. 1 sene sonra, 1997'de Rotring, T ve Tikky serisi dışındaki tüm kalemleri üretimden kaldırdı. Ardından, T serisinin ikinci neslini ve Tikky'nin ikinci nesli Tikky II'i satışa sundu. Rotring Tikky'nin birinci nesli kadar olmasa da, Rotring Tikky II de oldukça beğenildi. Ardından 1998 yılında Rotring, Amerikalı Sanford şirketi tarafından satın alınmalınmıştır.
Ardından Rotring, yine 1998 yılında Rotring SKYNN'ı satışa sunmuştur. SKYNN, oldukça renkli ve eğlenceli tasarımıyla oldukça beğenilmiştir. Ardından Rotring, bazı giriş seviyesi kalemler de üretmeye başlamış, ayrıca Rotring 600'ün ikinci stili (New Style) 1990'dan 2000'e kadar üretilmiştir. 2001 yılında Rotring, fütüristik Rotring Core'u satışa sunmuştur. 2005 yılında ise Rotring 400'ün yeni sürümü olan Esprit özel sürümünü satışa sundu.
Ardından, yine Sanford'un bir şirketi olan PaperMate ile Rotring birleşerek Rotring Tikky'nin 3.neslini üretti. PaperMate TIKKY by rOtring adlı yeni bir kalem üreten Rotring, bu kalemle Tikky'nin tasarımını kökten değiştirdi. Daha iri ve kurtarma teli olmayan bu kalem, asla Rotring Tikky'nin birinci ve ikinci nesli kadar başarılı olamadı. Rotring Art Pen ve Isograph/Rapidograph dışındaki tüm dolmakalem ve mürekkepli kalemleri üretimden kaldırdı. Ardından Rotring Japonya'ya devredildi. Birkaç kalemi dışında artık tüm kalemleri Japon Malıydı. Böylece Rotring ile PaperMate arasındaki birliktelik bozuldu, Tikky yeniden yalnızca Rotring'in eline geçti. Rotring 300, 500, 600, 800, 800+ ve Rapid Pro kalemlerini piyasaya sundu. Rotring 800+, hem Stylus (Dokunmatik Özellikli), hem de Normal Kalem olması kalemin oldukça beğenilmesini sağladı.
 
Bugün Rotring, halen daha kalem üretimine devam etmekte.