İçeriğe atla

"Jack Palance" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
| IMDb-no =
}}
'''Jack Palance''' (d. 18 Şubat 1919 - ö. 10 Kasım 2006) Ukrayna doğumlukökenli AmerikanABD'li film artisti. Birçok sinema filmi olmasına rağmen Palance'ı Tv dizilerinden , özelliklede City Slickers filmlerinden Yardımcı Erkek oyuncu ödülünü almıştır ama çok vaktini Tv çalışmalarında kaybetmiştir.
 
== Çocukluğu ==
Jack Palance 5 kardeşli Ukraynalı bir ailenin oğluydu. Küçüklüğünde kömür madenlerinde çalıştı , Boksörlük yaptı. 1930 yılıyla beraber Palance , çalışmalarını tamamlayıp , Profesyonel Boks Hayatına atıldı. Dövüş zamanlarında Jack Brazzo ismini kendine benimsedi. Boks kariyerinde 15 galibiyetin 12'sini nakavt ile elde etti.
 
Boks kariyeri devam ederken , ikinci dünya savaşının başlamasıyla boks hayatı son bulur ve Amerikan Hava Yolları ordusuna katılır. Boksdan sonra hava yollarında pilot olarak iyi tecrübe edindi. 1947 yılında Amerikan Stanford Universitesinden Edebiyat Fakültesinden drama dalında mezun oldu. Üniversite yıllarında , garsonluk , koruma , ve fotoğrafçılara poz modeli oldu.
 
== Sinema Kariyeri ==
Jack Palance ilk 1950 senesinde sinema şansını tv dizilerinde deneyerek kariyerine başladı. İlk sinema filmini ise yine aynı senede , çok hızlı ve iyi bir şekilde başladı. Nedeni ise çok iyi filmlerle kariyerine sağlam adım atarak başlıyordu. Bunlardan en önemlisi 1950 seneli , Ünlü Yönetmen Elia Kazan'ın Panic in the Streets filmidir. Bu kara film de Richard Widmark ile başrolleri paylaşmıştı. Daha sonra 1953, ,ve 53 yıllarında sinema filmi dışında , yine tv kariyerinede devam etti. İlk zamanlardan da anlaşılacağı gibi Palance , Kara Filmlerde , Gerilim , Dram ve Polisiye filmlerdeki başarısıyla tercih edilen oyuncu haline gelmişti. 1950'den 1960'a kadar birçok sinema filmi çekerken , tv de çalışmayıda ihmal etmedi. Aynı zamanda Korku filmlerinde de ön plana çıkmaya başlamış ve başarılı örnekler vermeye başlamıştı. 1953 Man in Attic filmi buna bir örnektir.
 
1953 senesinde Yönetmen George Stevens tarafından sağlam bir film olan Shane filminde Drama - Western de boy gösterdi. 1952 de ki Sudden Fear filmi ise yine çok önemli bir filmdir. Sinemanın güzel kadınlarıyla çalışma imkânı buldu. Joan Crawford , Bridget Bardot gibi daha birçok ünlüyle çalıştı. 1955 Yılında ki The Big Knife filmi , Robert Aldrich tarafından yönetilmiş ve yine Palance muhteşem performansı ile renklendirilmişti. Palance , giderek oyunculuk kabiliyetinin en üst doruk noktalarına çıktığını her filminde gösteriyordu. Bu dönemde Robert Aldrich filmlerinde çok kez oynadı. 1958 yılında yine bir başka güzel Anita Ekberg ile The man Inside filminde oynadı.
 
1960 ve 1970'ler de birçok filmde ve tv dizilerinde oynamaya devam ediyordu. Bu sırada , 50'li yıllarda kimi oynadığı korku filmlerindeki başarısından , yeni projeler alıyordu. 1968 yılında bir tv dizinde Dr.Jeklly and Mr.Hyde da oynamaya hak kazanmıştı. Buradaki performansından ötürü korkuda ki başarısı 1972 senesinde Dracula adlı tv dizinde Drakulayı oynamıştır.
 
== Fiziksel Özelliği ==
 
{{DEFAULTSORT:Palance, Jack}}
[[Kategori:1919 doğumlular]]
[[Kategori:Pensilvanya doğumlu erkek oyuncular]]
[[Kategori:2006 yılında ölenler]]
[[Kategori:ABD'li erkek sinema oyuncuları]]
[[Kategori:ABD'li erkek dizi oyuncuları]]
[[Kategori:EnABD'li İyierkek Yardımcıtiyatro Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahiplerioyuncuları]]
[[Kategori:Altın Küre Ödülü sahipleri]]
[[Kategori:Ukrayna asıllı ABD'liler]]
[[Kategori:1919 doğumlular]]
[[Kategori:2006 yılında ölenler]]
[[Kategori:Pensilvanya doğumlular]]
[[Kategori:Stanford Üniversitesi mezunları]]
[[Kategori:AltınEn Küreİyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahipleri]]
[[Kategori:Pensilvanya doğumlu oyuncular]]
[[Kategori:ABD'liAltın erkekKüre tiyatroÖdülü oyuncularısahipleri]]
2.436

değişiklik