İçeriğe atla

"Milletvekili" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
k (94.123.96.108 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, YBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(düzeltme AWB ile)
{{wikisource|Milletvekili Yemini}}
 
'''Milletvekili''', '''Parlamenter''' veya '''Mebus''', bir [[parlamento]]da oy verenleri temsil eden kişidir. Birçok ülkede bulunan [[Çift meclislilik|bikameral]] sistem gereği; parlamento üyelerine değişik isimler verilebilmektedir. Örneğin; [[senato]] bulunan sistemlerde seçilen kişi; senatör olarak tanımlanabilmektedir. Parlamenter bağımsız olabileceği gibi sıklıkla görüldüğü üzere bir [[siyasi parti]]ye bağlı da olabilir. Ülkenin parlamento sistemine ve yürürlükteki mevzuatına göre seçme ve seçilme kuralları ile milletvekilinin görev ve sorumlulukları değişiklik gösterebilir.
 
== Westminster sistemi ==
Westminster sistemi, [[hükûmet]] modelinin [[Birleşik Krallık]] siyaseti tarafından uygulanması sonucu şekillenen bir [[demokratik]] [[parlamenter sistem]]dir. Bu sebeple ismini [[Birleşik Krallık Parlamentosu]]'nun konuşlandığı [[Westminster Sarayı]]'ndan almıştır.
 
=== Avustralya ===
 
=== Jamaika ===
Çift meclisli sistemin üyeleri 5 yıllığına seçilir.
 
=== Kanada ===
Birleşik Krallık parlamento sisteminin yerleştiği Kanada'da alt meclis üyelerine parlamento üyeleri, üst meclis senato üyelerine senatör denir.<ref>{{Web kaynağı | url = http://www.parl.gc.ca/About/Parliament/Education/OurCountryOurParliament/glossary-e.asp | title = ESL Home | publisher = Parl.gc.ca | date = | accessdate = 2012-03-30 | arşivurl = http://web.archive.org/web/20120830234338/http://www.parl.gc.ca:80/About/Parliament/Education/OurCountryOurParliament/glossary-e.asp | arşivtarihi = 30 Ağustos 2012}}</ref> Senatörler 75 yaşına ulaştığında emekliliğe sevkedilirler.
 
=== Kenya ===
=== Afganistan ===
Çift meclisli sistemde ''Wolesi Jirga'' denilen halk meclisinin 249 üyesi bulunur. ''Mesherano Jirga'' denilen yaşlılar meclisinin ise 102 üyesi olup, 34 tanesi bölge konseylerince 3 yıllığına, 34 tanesi eyalet konseylerince 4 yıllığına, 34 tanesi ise Başkan tarafından 5 yıllığına seçilirler. Milletvekilleri içinde kadın kontenjanı bulunur.
 
=== Almanya ===
{{further|Almanya Federal Meclisi}}
Almanya'da da [[Diyet meclisi|diyet meclisi]] vardır. 16 federal eyaletin temsil edilmesi eski Prusya Lordlar Kamarası'na benzer ve bunlar halk tarafından seçilmezler.
 
=== Avusturya ===
 
=== Hollanda ===
Çift meclisli Hollanda'da Temsilciler Meclisi'nin 150 üyesi 4 yıllığına halk tarafından seçilir. Senatonun 75 tane olan üyeleri ise doğrudan halk tarafından seçilmezler. Karayiplerde bulunanlar gibi özel yerleşim yerleri için kontenjan bulundurulur.
 
=== İtalya ===
 
=== Makedonya ===
120 üyeli mecliste milletvekillerine Pratenik denir.
 
=== Norveç ===
1.327.435

değişiklik