"Susuz Yaz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
217.131.222.164 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, YBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
k (217.131.222.164 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, YBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Çekimleri Necati Cumalı'nın hikâyesinin geçtiği yerde, yani [[İzmir]]'in Urla ilçesinin [[Bademler, Urla|Bademler]] köyünde 9 ayda gerçekleştirilen film susuzluk ve kadınsızlık temasını işler. Necati Cumalı'nı avukatlık yaptığı yıllardaki gözlemlerine dayanan bu psikolojik - toplumsal filmde çiftçi Osman (Erol Taş) arazisinde çıkan suyu kendi başına sahiplenmek ister, ancak suya ihtiyaçları olan diğer köylüleri karşısına alır. Bu çatışmada hapse düşen kardeşi Hasan'ın (Ulvi Doğan) karısı Bahar'a da (Hülya Koçyiğit) göz koyar.
 
Türkiye'de sansür engeline takılan, bu nedenle de ilk gösterimi Haziran 1964'te [[Berlin Film Festivali]]'nde yapılan "Susuz Yaz", bu festivalin büyük ödülü olan [[Altın Ayı]]'yı kazanmış ve Türk sinema tarihinde uluslararası ödül kazanan ilk film olmuştur.kim milyoner olmak isterde cikti bu soru
 
== Yapım öyküsü ==
21.152

değişiklik

Gezinti menüsü