"Halkevleri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
4 Haziran 2016 tarihli revizyona geri dönüldü. (Bkz.https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Pragdon#Bilgi )
(diğer sayfanın oylaması bitene kadar rica üzerine geri alınıyor.)
(4 Haziran 2016 tarihli revizyona geri dönüldü. (Bkz.https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Pragdon#Bilgi ))
 
=== 1932-1951 Dönemi ===
1931 yılında gerçekleştirilen [[Cumhuriyet Halk Partisi]] üçüncü kurultayında altı okun tüzüğe alınması ve partinin siyasal ana niteliklerinin belirlenmesinin ardından, Halkevleri, partinin halkçılık ilkesinin uygulanması ve halkla bütünleşmenin kuruluşları olarak tasarlandı. Dr.[[Reşit Galip]] Halkevlerini kurma görevini üstlendi ve 1932 yılı başında Halkevlerinin kuruluşuyla ilgili hazırlıklar tamamlandı. [[19 Şubat]] [[1932]] günü ilk olarak [[Afyon]],başta [[Ankara]], [[Aydın]], [[Bolu]], [[Bursa]], [[Çanakkale]], [[Denizli]], [[Diyarbakır]], [[Eminönü]], [[Eskişehir]], [[İzmir]], [[Konya]], [[Malatya]] ve [[Samsun]]’da olmak üzere 14 merkezdeil merkezinde Halkevleri açıldı.
 
Bu dönemde Halkevleri, bir siyasal kurum olarak düşünülmemekle beraber, [[Cumhuriyet Halk Partisi]] genel merkezine bitişik bir kurum olarak tasarlanmıştır. Parti, Halkevlerinin kuruluşunu ve amacını şu sözlerle açıklamıştır:
Günümüzde katılıma açık demokratik iç işleyişiyle, yerellerde yaygınlaşmaya açık örgütlenme yapısıyla, alternatif bir yaşam, eğitim ve kültür kurabilmesine olanak veren çalışma tarzıyla, Halkevleri bu sorunların çözümü için [[Türkiye]]’nin 25 şehrinde 73 Halkevi ve 1 Halk Odası ile faaliyet göstermektedir.
gereği
 
=== Kuruluş amaçları ===
''Halkevleri'' bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli kurslar, [[tiyatro]]lar ve [[sosyal]] etkinliklerdeki amaç [[para]] kazanmak değil, [[halk]]a [[modern]] olan şeylerin ve [[Cumhuriyet]] düşüncesinin tanıtılmasıdır. Kabul edilen yeni bir rejimle birlikte, çoğunluğun [[okuma]] [[yazma]] bilmediği [[toplum]]da, [[halk]]ın yetiştirilmesi büyük önem kazanmıştır. Halkevleri [[okul]] dışında [[eğitim]] verildiği, büyük yaşlara da hitap eden kurumlar olarak açılmıştır. Halkevlerinin amaçlarından bir diğeri, [[Anadolu]]’da [[Türk]] [[halk]]ının oluşturduğu zengin [[medeniyet]]i ortaya çıkarmaktır. Çünkü her yörenin kendine ait, [[masal]], [[şiir]], [[hikaye]], [[gelenek]]/[[görenek]] gibi [[batı]] dışında gelişen bir [[medeniyet]]i vardır. Tüm bunları derlemek, incelemek ve geliştirmek gerekliliği, Halkevleri bünyesinde gerçekleşmiştir. Özellikle Halkevi dergilerinde, bu konudaki yapılan araştırmalar hayli yer almıştır. Halkevleri, halkla aydının karşılaştığı, fikir alışverişinde bulundukları bir mekan olarak kurulmuştur. Düzenlenen [[seminer]]ler ve toplantılar halkı aydınlatmak amacıyla yapılmış, [[memleket]]in durumu hakkında halkın bilgi edinmesine yardımcı olunmuştur.
 
== Faaliyetleri ==
[[Dosya:Halkevleri flags may day 2012.JPG|thumb|right|Halkevleri 1 Mayıs 2012 Kortej,]]
[[Dosya:Children having lessons in Halkevleri summer school.JPG|thumb|left|Çocuklar için yapılan yaz okulu çalışmaları]]
 
=== Sağlık Hakkı Mücadelesi ===
Halkevleri, sağlığın piyalaştırılmasına karşı herkese eşit, parasız ve nitelikli kamusal sağlık hizmeti sağlanmasını savunmaktadır, ve bunun için mücadele etmektedir. Bu amaç ile, sağlık meslek örgütleri ve sağlık çalışlanları ile birlikte mahallelerde eğitim ve bilgilendirme toplantıları sürdürmektedir. Sağlık emekçilerinin güvenceli çalışma hakkı ve halkın sağlık hakkı mücadelesinin ortak bir mücadele olduğun düşüncesiyle çeşitli organlar oluşturmuştur. 11 Mart 2012 tarihinde, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde sağlık hakkı mücadelesi verenler, Türkiye Büyük Sağlık Hakkı Meclis’ini kurmuşlardır.<ref>http://www.halkevleri.org.tr/guncel/turkiye-buyuk-saglik-hakki-meclisi-toplandi</ref>
 
[[Dosya:Halkevleri in may day 2012.jpg|küçükresim|sağ|1 Mayıs 2012 kortej]]
=== Ulaşım Hakkı Mücadelesi ===
Ulaşımın tamamen parasız hale getirilmesi, herkesin işe ve okula gidiş saatlerinde ulaşım hizmetlerinden parasız yararlanması ve nitelikli toplu ulaşım hizmetinin verilmesi, Halkevleri’nin temel hedefleri arasındadır. Ulaşım hakkı mücadelesinde, çeşitli illerde Halkevleri üyeleri ulaşım zamlarını protesto etmek için turnikelerden atlama, para ödemeden otobüslere binme gibi çeşitli fiili eylemler gerçekleştirmişlerdir.<ref>http://www.halkevleri.org.tr/guncel/halk-uc-kentte-parasiz-ulasim-hakkini-kullandi</ref>
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.halkevleri.org.tr Halkevleri Resmi İnternet Sitesihalkevleri.org.tr]
 
== Kaynakça ==
 
{{commonsKat|Halkevleri}}
[[Kategori:Atatürk'ün kurduğu kurum ve kuruluşlar]]
[[Kategori:Kapatılan eğitim kurumları]]
[[Kategori:1932'de kurulan organizasyonlar]]
[[Kategori:Türkiye merkezli'deki sivil toplum kuruluşları]]
19.415

değişiklik

Gezinti menüsü