"Harold Macmillan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
iç bağlantı düzeltme
k (iç bağlantı düzeltme)
Macmillan'ın ilk icraatlarından biri, [[Kıbrıs]]'ta hapisteki başpiskopos [[Makarios]]'u serbest bırakmak oldu. Bu, İngiltere'nin Kıbrıs sömürgesindeki katı siyasetinden vazgeçmesinin ilk sinyaliydi. 19 Haziran [[1958]]'de açıklanan Macmillan planı, yedi yıllık bir geçiş dönemi çerçevesinde adaya siyasi otonomi tanıyordu, adadaki Türklerin ve Rumların siyasi haklarını belirliyordu.<ref>[http://www.cyprus-conflict.net/macmillan_plan.htm Macmillan Planı]</ref>
 
Amerikan nükleer füzelerinin İngiltere'de konumlandırılması böylece ülkesinin nükleer caydırıcılık kazanması için [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] ile müzakere yaptı. [[1962]]'de Nassau Antlaşması ile Polaris füzelerini almayı başardı. Bu anlaşmaya kızan [[Fransa]] [[başkanı|Devlet başkanı]] [[de Gaulle]], İngiltere'nin [[Avrupa Ekonomik Topluluğu|AET]] üyeliğini veto etti.
 
İngiltere, ABD ve [[Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği|SSCB]] arasında 1962'de imzalanan Nükleer Testlerin Kısmen Yasaklanması antlaşmasının mimarlarındandı.
42.072

değişiklik

Gezinti menüsü