İçeriğe atla

"Protistler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik
(Bilgi)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
'''Protistler''' ({{lang-la|Protista}}, bazen {{lang-la|Protoctista}}), ayrışık ([[heterojen]]) bir [[canlı]] grubudur ve [[hayvan]], [[bitki]] ya da [[mantar]] olarak değerlendirilemeyen [[ökaryot]] canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından [[âlem (biyoloji)|âlem]] olarak değerlendirilse de [[tek soylu]] ''(monophyletic)'' değil, [[kısmi soylu]] ''(paraphyletic)'' bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı ([[tek hücreli canlılar|tek hücreli]] ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan [[çok hücreli canlılar|çok hücreli]]) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur.
 
Beslenmeleri [[fotosentez]], [[absorbsiyon]] ya da [[fagositoz]], ile, çoğalmaları ise [[eşeyli üreme|eşeyli]] ya da [[eşeysiz üreme]] ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi, [[kamçı]], [[sil]]ler ya da [[yalancı ayak]]larla hareket edenleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan, 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.
 
== Geleneksel sınıflandırma ==
Protistler, yaklaşık son 150 yıldır, diğer canlı âlemlerine benzerliklerine göre çeşitli alt gruplara ayrılmaktaydı. Hayvanlara benzeyenlerin [[protozoa]], bitkilere benzeyenlerin [[alg]] ve mantarlara benzeyenlerin de [[cıvık mantar]] ''(slime mould)'' ve [[su mantarı]] ''(water mould)'' olarak adlandırıldığı ve grupların birbirleriyle sıklıkla örtüştüğü bu ayrım, günümüzde yerini filogenetik sınıflandırmalara bırakmıştır. Ancak, resmî olmayan bu gruplar, protistlerin [[morfoloji]] ve [[ekoloji]]sini tanımlamakta yine de kullanışlıdır.
 
19.yüzyılın başlarında, [[bakteriler]] de protist olarak kabul edilmişlerdir ama 19.yüzyılın sonlarında Bacteria ayrı bir [[üst âlem]] olarak kabul görmektedir.
27.200

değişiklik