İçeriğe atla

Belçika Kongosu: Revizyonlar arasındaki fark

Düzenleme yapılmıştır
Değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(Düzenleme yapılmıştır)
}}
{{DKC tarihi}}
'''Belçika Kongosu''', [[Afrika]] kıtasının orta bölümünde 1908 yılından 1960 yılına kadar kurulu olan [[Belçika]] koloni bölgesiydi.
'''Belçika Kongosu''' günümüzün [[Demokratik Kongo Cumhuriyeti]]'nin [[15 Kasım]] [[1908]] ile [[30 Haziran]] [[1960]] tarihleri arasında taşıdığı resmî isimdir. [[Afrika]] kıtasında Belçika Kralı [[II. Léopold]] tarafından sömürgeleştirilen bu ülkenin kontrolu [[15 Kasım]] [[1908]] tarihinde [[Belçika]] hükümetine devredilmiştir. Belçika tarafından idare edilen sömürgenin bağımsızlığı [[30 Haziran]] [[1960]] tarihinde [[Kongo Cumhuriyeti]] olarak ilan edilmiş ve [[Joseph Kasa-Vubu]] başkan seçilmiş, [[Patrice Lumumba]] başbakanlığa getirilmiştir.
 
'''Belçika Kongosu''' günümüzün [[Demokratik Kongo Cumhuriyeti]]'nin [[15 Kasım]] [[1908]] ile [[30 Haziran]] [[1960]] tarihleri arasında taşıdığı resmî isimdir. [[Afrika]] kıtasında Belçika Kralı [[II. Léopold]] tarafından sömürgeleştirilen bu ülkenin kontrolukontrolü [[15 Kasım]] [[1908]] tarihinde [[Belçika]] hükümetine devredilmiştir. Belçika tarafından idare edilen sömürgenin bağımsızlığı [[30 Haziran]] [[1960]] tarihinde [[Kongo Cumhuriyeti ([[Kongo-Léopoldville]]) olarak ilan edilmiş ve [[Joseph Kasa-VubuKasavubu]] başkan seçilmiş, [[Patrice Lumumba]] başbakanlığa getirilmiştir. Günümüzde söz konusu bölge üzerinde [[Demokratik Kongo Cumhuriyeti]] bulunmaktadır.
 
== Kaynakça ==
12.624

düzenleme