İçeriğe atla

Pedro Calderón de la Barca: Revizyonlar arasındaki fark

→‎Yaşamı: düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(→‎Yaşamı: düzeltme AWB ile)
1600 yılında Madrid'de dünyaya geldi. Soylu bir İspanyol ailesine mensuptu. On yaşında annesini, on beş yaşında babasını kaybedince [[Cizvitler]] tarafından yetiştirildi. [[Alcalá de Henares|Alcala]] ve [[Salamanca Üniversitesi|Salamanca]] üniversitelerinde din hukuku okurken edebiyata yöneldi. Bilinen ilk şiirleri 1620’de bir yarılmada Lope de Vega’nın dikkatini çekti.<ref name=filozof>[http://www.filozof.net/Turkce/edebiyat/edebi-sahsiyetler-kisilikler-biyografileri/42163-pedro-calderon-de-la-barca-kimdir-hayat-eserleri-hakk-nda-bilgi.html?showall=1 '''Pedro Calderon de la Barca kimdir''', ''Filozof.net sitesi Erişim tarihi:17.02.2015'']</ref> bilinen ilk oyunu ''Amor, honor y poder'' (Aşk, Onur ve Güç) Madrid’de 1623’te sahnelendi.
 
1625’te orduya katıldı, uzun süre askerlik yaptı. Bu yıllar onun için verimli bir yazarlık dönemi oldu. 1630’a kadar yazdığı on beş oyun vardır. En çok sahnelenen oyunlarından ''La dama duende'' (Sadık Kadın) ve ''Eco y Narciso'' (Yankı ile Nergis)'yu bu dönemde yazdı. 1631-1632’de ünlü oyunu ''La vida es sueño'' (Hayat Bir Rüyadır)’ı kaleme aldı. 1634’te [[IV. Felipe|Kral IV. Felipe]], Madrid’de yaptırdığı Buen Retiro sarayının açılışını Calderon’un bir oyunu ile kutladı. <ref>[http://www.outofthewings.org/db/author/pedro-calderon-de-la-barca '''Pedro Calderón de la Barca''', ''Outofthewings.org Erişim tarihi:17.02.2015'']</ref> Calderon, sarayın tiyatro yapımlarında yönetmenlik yaptı.
 
Kardeşi Diego, onun yirmidört oyununu iki cilt halinde yayımladı (1636-1637). 1640’ta [[Katalonya]]’daki bir ayaklanmayı bastırmak üzere düzenlenen bir askeri harekâta katılan ve elinden yaralanan Calderon, büyük olasılıkla bu olaydan esinlenerek ''[[Zalamea Kadısı]]'' adlı oyunu yazdı. Bir süre sonra sağlığının el vermemesi nedeniyle askerliği bıraktı. Önce IV. Felipe’nin annesi Kraliçe Isabel’in ardından da oğlu Carlos’un ölümü üzerine yas nedeniyle tiyatrolar kapatılmıştı (1644-1649). Calderon, 1646-1650 arasında Alba Dükü’nün hizmetine girdi. Bu dönemde birlikte olduğu adı bilinmeyen metresi ''Pedro Jose'' adındaki oğullarını dünyaya getirdikten sonra hayatını kaybetti. Çocuğu Calderon’un kardeşi Diego büyüttü.
1.332.802

düzenleme