İçeriğe atla

"Demet Akbağ" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(Gerekçe: + varolan içerik)
 
== Yaşamı ==
İstanbullu bir ailenin kızı olarak cezaCeza reisi olan dedesinin görevi nedeniyle bulundukları [[Denizli]]'de <ref name=dogallik>[http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=256691 Emel Armutçu, '''Bir Demet Doğallık:Demet Akbağ''', ''Hürriyet gazetesi, 12.09.2004'']</ref> 1959 yılında dünyaya geldi. Babası, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Oktay İybar’dır. İstanbul'a taşınmasına rağmen [[Denizli]]' deki stüdyosu '''Foto Oktay''' olarak hala devam etmektedir. <ref name=haber3>[http://www.haber3.com/demet-akbagin-merak-edilenleri-554610h.htm Ayşe Aydın, '''Demet Akbağ’ın merak edilenleri''', ''Vatan Gazetesi, 28.02.20110'']</ref>. ÇocuklukAnne yıllarındave ailesibabasının 13 yaşındayken ayrılması nedeniyle 1972 yılında anne ve ileanneannesiyle birlikte [[İstanbul]]’a taşındı.
 
[[İstanbul Kız Lisesi]]’nde başladığı lise öğrenimini anne-babasının ayrılmasından sonra taşınmaları üzerine [[Erenköy Kız Lisesi]]’nde tamamladı<ref name=dogallik/>. Liseden sonra 1982’de İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi; okulu dört yılda tamamladı<ref name=haber3/>. 21 yaşında iken yaptığı ilk evliliği dört yıl sürdü<ref name=haber3/>.
 
Demet Akbağ’ın Bodrumlu mimar Saim Arpat’la 1986’da yaptığı ikinci evlilik de sadece 8 ay sürer.
 
Okulu bitirdikten sonra Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda amatör olarak başladığı oyunculuğu, 80’li yıllarda [[Kent Oyuncuları]], [[Yeditepe Oyuncuları|Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları]], [[Devekuşu Kabare]], [[Dormen Tiyatrosu]] ve [[Ortaoyuncular]] gibi tiyatro topluluklarında profesyonel olarak sürdürdü.
1987'de Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "''Yılın Televizyon Yıldızı''" seçildi.
 
İkinciÜçüncü evliliğini 35 yaşında iken Zafer Çika ile yaptı, bu evlilikten Ali adında bir oğlu oldu.
 
1993’te ''[[Tersine Dünya]]'' adlı filmdeki rolü ile [[Altın Portakal Film Festivali]]’nde ''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu'' ödülü aldı.
 
1995 yılında [[Yılmaz Erdoğan]] ile birlikte ''[[Bir Demet Tiyatro]]'' adlı TV dizisini hazırladı. Bu yapım yedi yıl boyunca yayınlandı. TV dizisinin yanı sıra dört yıl boyunca Beşiktaş’ta bir tiyaro salonunda sahnelenen ''Otogargara'' adlı oyunda rol aldı. Bu iki projenin sonucu olarak [[Beşiktaş Kültür Merkezi]] (BKM) kuruldu. BKM yapımı olan ''[[Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?]]'', ''[[Bana Bir Şeyhler Oluyor]]'' ve ''[[Haybeden Gerçeküstü Aşk]]'' oyunları ve ''[[Ölümsüz Aşk]]'' dizisinde rol aldı.
 
''[[Vizontele]]'', ''[[Vizontele Tuuba]]'', ''[[Organize İşler]]'', ''[[Neredesin Firuze]]'' ve ''[[O... Çocukları]]'' sinema filmlerinde başrol oynadı. ''Vizontele'' ile Altın Portakal; ''[[Neredesin Firuze]]'' ile Sadri Alışık ve Siyad ödüllerini kazandı.
 
2011 yılı itibariyle [[ATV]]'de yayınlanan ''[[İstanbul'un Altınları]]'' adlı dizide başrol oynadı. Dizi yayından kaldırıldıktan sonra TV hayatına pasif olarak devam eden Akbağ, 2013 baharına gelince Show Tv'de Murat Başoğlu tarafından sunulan ''[[Benzemez Kimse Sana (TV programı)|Benzemez Kimse Sana]]'' isimli taklid yarışma programında [[Seyfi Dursunoğlu]] ve [[Erol Evgin]] ile birlikte jüri üyeliği yaptı. 2013'ten itibaren Show TV'de yayınlanan ''[[Sevdaluk]]'' adlı dizide Adalet isimli rolü oynadı. 2015 yazına doğru Niyazi gül 4 nala filminde Sultan Şahmerdan karakterini canlandırdı.
Anonim kullanıcı