"Çarpma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
+
(+)
{{kaynaksız}}
{{Uzman}}
[[Dosya:Gelosia multiplication 45 256.png|300px|thumb|45 x 256 = 11.520 işleminin Çin metodu ile çözümü. Bu yöntemde çarpılacak sayılar basamaklarına ayrılarak sütun ve satır başlarına yazılır. Her bir kutu çaprazlamasına ikiye bölünür. Satır ile sütunların çarpımları iki üçgen bölüme yerleştirilir. Örneğin şekilde 5 ve 2'nin çarpımı 1 ve 0 olarak ilk iki üçgene yerleştirilmiştir. Daha sonra çapraz kolonlar toplanır. Örneğin 5 + 3 + 4 = 12 işleminin birler basamağı olan 2 rakamı en sağa yazılmıştır ve 1 rakamı hemen solundaki çapraz kolona devretmiştir. Toplamalar da tamamlandıktan sonra soldan sağa en dıştaki rakamlar (koyu yazılanlar) işlemin sonucunu verir.]]
 
'''Çarpma''', temel [[aritmetik]] işlemlerden biridir. [[Sayı|Sayılarda]] çarpma, çarpılan sayının çarpan sayı kadar adedinin toplamının alınması işlemidir.
:<math>{{a \times n = } \atop {\ }} {{\underbrace{a + \cdots + a}} \atop n}</math>
Sayılarla değil, örneğin [[Matris (matematik)|matrislerle]] ilgilenirken [[Matris çarpımı|çarpma]] işleminin tanımı ve uygulaması farklılık gösterir.
 
Cebirsel ifadelerde x harfi kullanıldığındandeğişken dolayıolarak kullanıldığından, cebirsel ifade sorularında <nowiki>''x'' yerine ''.''</nowiki> kullanılırkullanılabilir.
 
=== Toplama işlemini çarpma işlemine dönüşme ===
ToplamaBir sayının mütemadiyen kendisi ile toplanma işlemi, çarpma işlemine dönüşürdönüştürülebilir.
 
'''Örnekler:'''
33.126

değişiklik

Gezinti menüsü