Difference between revisions of "Demokrasi"

Jump to navigation Jump to search
475 bytes removed ,  3 years ago
Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik
Tags: Mobile edit Mobile web edit
(Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
'''Demokrasi''', dünyadaki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya [[devlet]] politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimidir. [[Yunanca]] {{Audio-IPA|Ell-Dimokratia.ogg|''dimokratia''}} (δῆμος, yani ''dimos'', halk zümresi, ahali + κράτος, yani ''kratos'', iktidar) sözcüğünden türemiştir. [[Türkçe]]ye, [[Fransızca]] ''démocratie'' sözcüğünden geçmiştir. Genellikle devlet yönetim biçimi olarak değerlendirilmesine rağmen, [[üniversite]]ler, işçi ve işveren organizasyonları ve bazı diğer sivil kurum ve kuruluşlar da demokrasi ile yönetilebilir.
 
Ana yurdu [[Eski Yunan]]'daki filozoflar [[Aristoteles|Aristo]] ve [[Eflatun]] tarafından eleştirilmiş, halk içinde "ayak takımının yönetimi" gibi aşağılayıcı kavramlarla nitelendirilmiştir. Fakat demokrasi diğer yönetim şekillerinin arasından sıyrılarak günümüzde en yaygın kullanılan devlet sistemi haline gelmiştir. Artık siyasetbilimciler hangi sistemin daha iyi işlediğinden çok hangi demokrasinin daha iyi işlediği tartışmalarına girmişler ve [[Liberalizm|liberal]], [[Komünizm|komünist]]<ref>[http://www.genbilim.com/content/view/267/86/ genbilim]</ref>, [[Sosyalizm|sosyalist]]<ref>[http://www.gtp.org.tr/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=22 Güçlü Türkiye Partisi]</ref>, [[Muhafazakârlık|muhafazakâr]]<ref>[http://www.akparti.org.tr/siyasivehukuk/dokuman/KonusmaBasbakan%20UMDS.doc Adalet ve Kalkınma Partisi]</ref>, [[Anarşizm|anarşist]]<ref>[http://www.ainfos.ca/05/feb/ainfos00110.html Aşırı Demokrasi Olarak Anarşi] (Erişim tarihi:29.02.2008)</ref> ve [[Faşizm|faşist]]<ref>Anthony Arblaster, ''Demokrasi'', Doruk Yayımcılık, s:79</ref> düşünürler kendi demokratik sistemlerinin erdemlerini ön plana çıkarmaya çalışmışlardır. Bu sebeple demokrasinin çok sayıda değişik tanımı ortaya çıkmıştır.
 
 
 
MyWIKI
 
 
Demokrasi, bir yönetim biçimidir. Bir kurum, kuruluş yada topluluktaki ve genellikle bir ülkedeki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. Genellikle devlet yönetim biçimi olarak değerlendirilmesine rağmen, üniversiteler, işçi ve işveren organizasyonları ve bazı diğer sivil kurum ve kuruluşlarda demokrasi ile yönetilebilirler.
 
== Tanımı ==
[[Dosya:Election MG 3455.JPG|thumb|200px|Seçim demokrasinin önemli parçalarından biridir.]]
Demokrasinin tanımı tartışması günümüzde hâlâ devam eden bir tartışmadır.@@@@@@@@@@#######(((())))))********&&&&&&&/////$$$$$$&^^^^ Bunun sebepleri arasında ülkelerdeki bazı kurumların görüşlerini haklı çıkartmak adına demokrasi tanımını kullanmaları, demokratik olmayan devletlerin kendilerini demokratik olarak tanıtma çabaları ve aslında genel bir kavram olan demokrasinin tek başına kullanılması ([[Anayasal demokrasi]], [[sosyal demokrasi]], [[liberal demokrasi]] vb.) gibi sebepler gösterilebilir. Demokrasiye farklı atıflar:
 
* Çoğunluğun yönetimi<ref>[http://www.barobirlik.org.tr/yayinlar/kitaplar/demokrasi_ve_yargi.aspx Demokrasi ve yargı] (erişim tarihi 2 Eylül 2010</ref>
33,751

edits

Navigation menu