İçeriğe atla

"Doğu Timor" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Düzen.
(→‎Din: düzeltme AWB ile)
(Düzen.)
Doğu Timor nüfusu yaklaşık 1 milyondur. Son zamanlarda yetişkin nüfus oranı, yüksek doğum oranları ile artmaya başlamıştır, nüfusun artmasında mültecilerin ülkelerine geri dönmesinin katkısı vardır. Nüfus özellikle başkent ve tek kenti [[Dili]]'de yoğunlaşmıştır.
 
=== Din ===
Doğu Timor [[Filipinler]] ile birlikte [[Asya]]'dakida [[Katolik]] nüfusun en yoğun olduğu 2 ülkeden biridir. Halkın %96,9'u [[HıristiyanKatolik Kilisesi|Katolik Hıristiyan]], %2,2' si [[HıristiyanProtestanlık|Protestan Hıristiyan]], %0.3' ü [[Müslüman]] ve geri kalanı [[Hinduizm]], [[Budizm]] ile diğer yerel dinlere mensuptur. Resmî dilleri [[Tetum]] ve [[Portekizce]]'dir.<ref>https://www.mof.gov.tl/wp-content/uploads/2011/06/Publication-2-English-Web.pdf</ref>
 
=== Dil ===
{{Ana|Doğu Timor dilleri}}
Doğu Timor'da 2 resmî dil vardır. Bunlar; [[Portekizce]] ve [[Austronesian dilleri]]nden biri olan [[Tetum]]'dur.<ref>https://www.mof.gov.tl/wp-content/uploads/2011/06/Publication-2-English-Web.pdf</ref> Halk arasında [[Tetum]] daha çok kullanılır. Bu iki dilden sonra [[Endonezce]] ve yerli dilleri konuşulmaktadır.
 
En önemli 15 yerli dil: [[Bekais]], [[Bunak]], [[Dawan]], [[Fataluku]], Galoli, [[Habun]], [[Idalaka]], [[Kawaimina]], [[Kemak]], [[Lovaia]], [[Makalero]], [[Makasai]], [[Mambai]], [[Tokodede]] ve [[Wetarese]]'dir.
53.988

değişiklik