"Hıyar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
95.1.117.217 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Etiketler: Görsel Düzenleyici değişikliği potansiyel vandalizm Süzgeç 57
k (95.1.117.217 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
}}
 
'''Hıyar''' (''Cucumis sativus''), [[kabakgiller]] (Cucurbitaceae) familyasından bir [[bitki]] [[tür]]ü ve [[meyve]]sine verilen ad. Anayurdunun Kuzey [[Hindistan]] olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.
'''Hıyara tapıyorum.'''
 
== Morfolojik özellikleri ==
Hıyarın, sarılgan özellikteki ince yapılı ve boğumlu gövdesi, beş köşeli ya da 3-5 loplu tüylü [[yaprak]]ları ve yaprakların koltuğundan çıkan tek eşeyli sarı [[çiçek]]leri vardır. Kimi zaman dikenli, parlparlak yeşil renkli bir kabukla örtülü ince uzun ve silindirimsi [[meyve]]lerinin içinde çok sayıda tohum bulunur.
 
ak yeşil renkli bir kabukla örtülü ince uzun ve silindirimsi [[meyve]]lerinin içinde çok sayıda tohum bulunur.
 
Bu bitki her türlü iklimde yetişir fakat tundrada yetişemez. Bol su seven bu bitki kurak yerlerde yetişmez. İç anadoluda tarımı yaygındır. Gübre kullanımı ile verim artırılır. Zirai ilaç kullanılması doğa ve bitki için zararlıdır ve tavsiye edilmez.
25.091

değişiklik

Gezinti menüsü