"Lapya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeni maddeye iç bağlantı.
(Yeni maddeye iç bağlantı.)
== Lapya ==
[[Dosya:Lapya.jpg|thumb|200x200px|Lapya]]Karstik sahalarda,[[kalker]]lerin yüzeyinde görülen ve oluşumlarında rol oynayan faktörlere(kalkerlerin saflık derecesi ve masif veya diyaklazlı yapıda olması gibi [[litoloji]]k özellikler ile kalker zeminin yatay veya eğimli olması ve çıplak veya bitki-[[humus]] örtüsüyle kaplı bulunması gibi özellikler) bağlı olarak oyuk,delik,çukur,oluk,[[kanal]] gibi çok çeşitli tiplerde olabilen küçük yer şekilleridir.
Kireçtaşlarının yağış suları tarafından eritilmesi ve aşındırılması veya toprak altında biyolojik CO2’nin yoğun eritme gücü sonucu oluşan oluk şekilli çukurluklarla bunlar arasındaki genellikle keskin görünüşlü sırtçıklardan oluşan mikro karstik şekillerdir.
 
Lapyaların çok gelişmiş oldukları sahalarda topografya yüzeyi; yürünmesi güç,çok arızalı bir özellik kazanabilir.Bu gibi sahalara karrenfeld(çapır arazi) adı verilmektedir. Türkiye'de en fazla görüldüğü alanlar [[Toros Dağları]] ve [[Bolkar Dağları]]'dır.
 
[[Dosya:Lapya.jpg|thumb|200x200px]]<ref>Hoşgören M.Yıldız,2010.Jeomorfoloji'nin Ana Çizgileri.Çantay Kitabevi,İstanbul.</ref>
 
== Ayrıca bakınız ==
* [[Dış kuvvetler]]
 
== Kaynakça ==
21.095

değişiklik

Gezinti menüsü