İçeriğe atla

"Mobilya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (Tugraemrah tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, CommonsDelinker tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
Mobilya denilince ilk akla gelen ahşap mobilyadır. Özellikle, [[masa]], [[sandalye]], [[koltuk]], [[dolap]], [[karyola]], komodin, kitaplık gibi konut donatılarında, çeşitli büro donatılarında, okul sıra ve masalarında çoğunlukla ahşap malzeme kullanılmaktadır. Günümüzde mobilya yapımında [[çelik]], [[alüminyum]], [[cam]] ve [[plastik]] gibi diğer malzemeler kullanılmaya başlanmış ise de halen ahşap malzeme bu konuda üstünlüğünü sürdürmektedir.
== Mobilyanın Tarihi ==
İlk mobilyanın nerede ve ne zaman yapıldığı henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte, insanların mağaralarda yaşamaya başladığı yontma taş devrinde (paleolitik çağ) taştan, kemikten ya da ağaçtan yontularak yapılmış olabileceği düşünülmektedir. Elimizde ki en eski ahşap mobilya buluntuları, MÖ 2700 ile MS 450 yılları arasına aittir. Bu dönemim ilk örnekleri ise birçok kaynakta Mısır mobilyası olarak kabul edilmektedir. Bu tarihlerden önceki dönemlerde insanoğlunun mobilya yapması ve ya mobilya olarak kullandığı nesnelere dair bilginin somut delilleri görülememektedir.<ref>
* Dinçel K, Işık Z. “Mobilya Sanat Tarihi”, Öğretmen kitapları: 146, Milli Eğitim Basım Evi, İstanbul.
*Kurtoğlu A. Mobilya Stillerinin Tarihi Gelişimi. İÜ, Orman Fakültesi Dergisi.
1986, Cilt 19 (3): 70-81.
* Özkaraman SM. Türkiye’de 1800-2004 yılları arasındaki değişim süreci içinde
tasarımı etkileyen faktör ve bir örnek olarak mobilya üretimi modeli, Mimar
Sinan Güzel Sanatlar Ün. Fen Bilimleri Enstitüsü, Doktora tezi, basılmamış.
2004.
* Eraslan N, Örücü ÖK. Otel İşletmelerinde Mobilya ve Oda Tasarımı, S: 114-115,.
Ankara : Detay yayıncılık, 2009.</ref><br /> Bunun nedeni mobilyaların genelde ağaçtan yapılması ve ömrünün kısa olmasıdır. Ancak Antik Mısır' da, mumyalarla beraber piramitlere gömülen ahşap mobilyalar, piramitlerin uygun ortamından dolayı günümüze kadar ulaşmıştır.<ref>Crochet T. Designer’s Guide to Furniture Styles, Pearson Education. NewJersey :
s.n., 2004. s:4. 2004.</ref> Antik Mısır' ın yanı sıra; Mezopotamya, Anadolu, Yunan ve Roma medeniyetlerinden kalan mobilya örnekleri de bulunmaktadır. <br />
Çatalhöyük, 1958 yılında
İngiliz Arkeolog Mellaart tarafından Konya Ovası yüzey araştırması sırasında bulunmuş, daha sonra İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün desteği ile yine Mellaart başkanlığında 1961’de kazılmaya başlanmıştır. Kazılar sonucunda elde edilen bilgiler ışığında, bu neolitik dönem yerleşiminin bilinen en eski yerleşim olduğu kabul edilmektedir.<ref>Ağcabay M, & Düzenli A. Çatalhöyük Neolitik Dönem Güney Açmalarındaki Çöp Yığınlarının (1996-1998) Arkeobotanik Açıdan Değerlendirilmesi. Yüksek Lisans Tezi, ÇÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Adana. 2001.</ref> Burada yapılan kazılarda Çatal höyük' de evlerde bulunan ve topraktan yapılıp üzerleri sıvanan, üzerinde oturma veya yatma amacıyla kullanılan oda mobilyaları ile ana tanrıça heykelinin konumlandırıldığı oturak nesnenin topraktan yapılan en eski mobilya örnekleri olduğu düşünülmektedir.
 
 
== Mobilya'nın yaşamdaki yeri ==
Türk mobilya endüstrisi, çoğu geleneksel yöntemlerle çalışan atölye tipi küçük ölçekli işletmelerin ağırlıkta olduğu bir görünümdedir. Buna karşın özellikle son 15-20 yıllık süreçte küçük ölçekli işletmelerin yanı sıra orta ve büyük ölçekli işletmelerin sayısı artmaya başlamıştır.Bunlara örnek olarak [[Modoko]], [[Kısık köy]] ve [[Masko]] sayılabilir. Ağaç İşleri Federasyonu’na kayıtlı olarak mobilya işi ile uğraşan 550 bin küçük ölçekli işletme mevcut olup, Sanayi Ticaret Odaları’na kayıtlı üyelerin de bu grup içinde değerlendirilmesiyle işletme sayısının 600 000 - 650 000'i bulacağı söylenebilir.
 
Fabrikasyon üretim yapan firma sayısı 10 civarındadır. [[30 Kasım]] [[1998]] itibarı ile sektörde yabancı sermayeli 9 firma bulunmakta olup, bu firmalardaki yabancı sermaye payı % 75.37’dir. Sektörün toplam yabancı sermaye içindeki payı ise % 0.01 gibi oldukça düşük bir düzeydedir. 2007 yılı araştırmalarına göre mobilya sektörü büyüme eğilimi göstermektedir. Bu büyüme modüler mobilya üreticilerinin teknoloji yatırımına bağlı kapasite artışı ve ihracat payımızın %3 lük büyümesiyle doğru orantılıdır. Mobilya sektöründe 2008 yılının başlarında bir daralma olsa da sene ortasına doğru ihracata ve dolar kurlarına bağlı olarak ihracatta artış olacaktır.<br />
==kaynakça==
{{Kaynakça}}
 
<!--kategori-->
File:Vedel childrens furniture gh.jpg|
</gallery>
 
 
{{mobilya-taslak}}
132

değişiklik