İçeriğe atla

"Michael Ende" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Düzeltme.
(düzeltme AWB ile)
(Düzeltme.)
12 Kasım 1929’da Almanya’da Garmisch-Partenkirchen’de dünyaya geldi. [[Gerçeküstücü]] bir ressam olan Edgar Ende ile [[fizyoterapist]] Louise Bartholomew Ende'nin tek çocuğuydu. Altı yaşındayken ailesiyle birlikte [[Münih]]'in kuzeyinde sanatçıların yoğun olarak yaşadığı [[Schwabing]] ilçesine taşındılar. Büyüdüğü bu edebi ve sanatsal yönden zengin ortam daha sonra yazılarını etkiledi.
 
1936'yılında babasının işi [[Nazi]] yönetimi tarafından "dejenere" olarak ilan edildi ve yasaklandı. Bu yüzden babası gizli çalışmak zorunda kaldı. [[İkinciII. dünyaDünya savaşıSavaşı]]'nın ağır dehşeti çocukluğunu etkiledi. Münih'e ilk hava saldırısı gerçekleştiğinde on iki yaşındaydı.
[[Dosya:Michael Endes Grab.jpg|thumb|250px|Michael Ende'nin Münih'teki mezarı]]
1945’te on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı.
Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçak gönüllülükten vazgeçmemiştir.
[[Dosya: Jim Knopf Marke.jpg|thumb|250px|''Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas'' ile ilgili basılmış Alman posta pulu, 2001]]
 
== Ödülleri ==
* 1961 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü - ''Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas'' (''Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer'')
53.988

değişiklik