İçeriğe atla

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ergin Nami Nomer: Revizyonlar arasındaki fark

k (Vikiçizer tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Rapsar tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
:: 1. Bir kişinin Yeşilay'da görevi varsa; Yeşilay'ın sitesinde onun bu görevini teyit eden kaynak verilebilir. Bu bağımsız olmasa da güvenilir bir kaynaktır. O dergiyi bu adam hazırlamıyor sonuçta. 2. Kişinin kendi kitabı demişsiniz. Böyle bir kaynak göstermedim, söylemek istediğinizi anlamadım. Eğer 21 baskı yapan kitabı söylüyorsanız, basım sayısı yayıneviyle ilgili "nesnel" veridir, yazar tarafından girilen bir bilgi değildir. 3. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Resmî Gazete'de yayımlanmış kaynağı, adamın bu görevde bulunduğunun somut delilidir. 4. Aldığı görevle ilgili bağlantılar gazetelerden alınmıştır; gazeteleri bu adam kendisi yazmamıştır. 5. Kadir Has Üniversitesinin sitesi, resmî bir site ve burada profesör bir insanın onaylanmış CV'si var. Nispeten bu kaynak bağımlı olarak nitelendirilebilir; ama herkes bilir ki bir profesör CV'sinde yalan yanlış bilgilere yer vermez. Bu bağımlı bir kaynak olduğunu değiştirmez tabii. (haklısınız) 6. YÖK tartışmalarının alevli olduğu 2000'li yıllarda bu kurumda çalışan bir kişiyi Zonguldakspor ile kıyaslamak mantıksızdır. Bu kişi kayda değer değilse Vikipedi'deki birçok maddeyi silebiliriz. 7. Bir kaynaktan herhangi bir başka bilginin çekilmiş olması; yazının tamamını özgün araştırma yapmaz. Bu yanlış genellemedir. Maddede yeteri kadar bağımsız kaynak vardır. '''Kısacası''', biz burada maddeye konu olan kişinin kayda değer olup olmadığını tartışıyoruz. Benim eklediğim kaynakları değil. Araçları amaç yapmak mantıksız. Bu kaynaklar, bu insanın kayda değer olduğunu gösteriyor. Ahmet Necdet Sezer maddesi çok kötü bir kaynaklandırmayla yazılsa silinmeli midir? Tabii ki hayır. Düzeltilmesi için şablon eklenmelidir. Çünkü bu kişinin kayda değer olduğu genel bilinmektedir. Bu akademisyenin yaptığı çalışmalar, kitaplarına olan rağbet, bulunduğu makamlar ortadadır. Saygılarımla...--[[Kullanıcı:Çalıştay|<font size="2" face="Calibri" color="0099FF"><b>Çalıştay</b></font>]]<sup>[[Kullanıcı_mesaj:Çalıştay|<font size="1" face="Segoe Script" color="990000">ileti</font>]]</sup> 19:29, 28 Mart 2016 (UTC)
:::Kaynakların güvenilirliği üzerinden hiçbir yorum yapmadım dikkat ederseniz. Yalnızca [[Vikipedi:Bağımsız kaynaklar]] sayfasında da görülebileceği gibi kayda değerliğin ispatı için kullanılamayacağını belirttim. "Şöyle görevde bulunduğundan kayda değerdir, bunu yaptığından kayda değerdir" gibi yorumlar, daha önce dediğim gibi tamamen politikalardan uzak ve şahsi yorumlar. Politikalarda böyle bir şey yazmıyorsa gerisi tamamen bu kapsama giriyor. Özgün araştırma, yaygın bilinen yanlışın aksine bir kaynağı okuyarak oradan çıkarım yapmaktır. "Şurada yazılar yazıyor" ifadesi için gösterilen kaynakta "şurada yazılar yazdığı" bilgisi yer almalıdır. Sezer, cumhurbaşkanı olduğundan direkt kayda değer zaten, aynı ligde değil, aynı sporda bile değil.--[[Kullanıcı:Rapsar|Rapsar]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Rapsar|Efendim?]]</sup> 19:46, 28 Mart 2016 (UTC)
::::Son sözüm şudur ki; dediğin gibi bazı kaynaklandırmalar bağımlı; ama maddede kayda değerliği ispatlayacak kadar bağımsız kaynak var. Sadece 2., 3. ve 8. kaynaklar bile bunun için yeterli. Diğer kaynaklarda saydığın eksiklikler maddenin kalitesini etkileyebilir, doğru. Ama kayda değer olmadığını ispat etmez.--[[Kullanıcı:Çalıştay|<font size="2" face="Calibri" color="0099FF"><b>Çalıştay</b></font>]]<sup>[[Kullanıcı_mesaj:Çalıştay|<font size="1" face="Segoe Script" color="990000">ileti</font>]]</sup> 06:05, 30 Mart 2016 (UTC)
9.821

düzenleme