İçeriğe atla

"Nahda Hareketi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
'''Nahda Hareketi''' (Arapça: [[:ar:حركة النهضة | حركة النهضة‎]] ''Ḥarakat an-Nahḍah''; İngilizce: ''[[:en:Ennahda Movement|Ennahda Movement]]''; Fransızca: ''[[:fr:Ennahdha|Mouvement Ennahdha]]''), '''Nahda Hareketi Partisi''' (Arapça: حزب النهضة‎ ''Ḥizb an-Nahḍah'') ya da '''Ennahda''', '''Yeniden Doğuş''' (Rönesans) '''Partisi''' olarak da bilinir. [[Tunus]]'taki ılımlı İslamcı siyasi partidir.
 
== Kuruluşu ==
"''İslami Hareket''" olarak da bilinen grup, [[Raşid Gannuşi]] ve [[Abdülfettah Muru]] tarafından 1981'de "''İslami Eğilim Hareketi''" (Arapça: حركة الاتجاه الإسلامي‎ ''Ḥarakat al-Ittijāh al-Islāmī'') parti olarak 1981 yılında kurulmuştur. Ekonomik kaynakların daha adil dağıtımı, çok partili demokrasinin kurulması ve günlük yaşama dindarlığın daha fazla girmesini savunmuş; bu amaçlara ulaşmak için de şiddet içermeyen yolların aranmasını önermiştir. 1984'ten sonra parti aleni olanların yanı sıra faaliyetlerini gizli olarak da sürdürebilmek için yeniden yapılandırılmıştır. Yasal olarak tanınmak için, 1989 yılında bugünkü adını (Arapça:''Ḥarakat an-Nahḍah'') almıştır. Otoriter yönetim süresince parti yasadışı olarak kalmıştır. <ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1285953/Nahdah-Party Nahdah Party] Encyclopædia Britannica</ref>
 
Partinin 1989 yılında yapılan seçimlere katılımı yasaklanmıştır. Buna rağmen bazı üyeleri seçimlere bağımsız olarak katılmış ve [[Zeynel Abidin Bin Ali|Bin Ali]] rejiminin resmi rakamlarına göre ülke çapında % 10 ile % 17 arasında oy oranına ulaşmışlardır. İki yıl sonra Başkan [[Zeynel Abidin Bin Ali|Bin Ali]] 25.000 destekçisini hapse attırarak Nahda'yı karşısına almıştır. Nahda üyeleri iktidar partisinin merkezine saldırmış ve 1 kişinin ölümüne, çok kişinin de yaralanmasına neden olmuşlardır. Nahda'nın yayın organı olan ''Al-Fajr'' gazetesi Tunus'ta yasaklanmış ve editörü [[Hammadi Cibali]] 1992 yılında resmi olmayan bir partiye üye olmak ve devlet yapısını değiştirme niyetiyle şiddete başvurmak suçundan 16 yıl hapis cezası ile yargılanmıştır.
 
Arapça yayın yapan televizyon kanalı ''El Zeitouna''nın Nahda ile bağlantısı olduğuna inanılmaktadır. 1980lerin sonlarında ve 1990ların başlarında parti ağır bir baskı altına alınmış, 1992den devrim sonrasına kadar [[Tunus]]'ta neredeyse tamamen ortadan kaybolmuştur. Bu süre boyunca Onbinlerce İslamcı hapse atılmış ya da sürgüne gönderilmiştir. Parti 1 Mart 2011'de yasal statüsünü kazanmıştır.
 
== Yasemin Devrimi ==
[[Yasemin Devrimi]]nin başlangıcında, [[Raşid Gannuşi]]'yi [[Tunus]]'a gelişinde yaklaşık 1.000 kişi karşıladı. Partiden [[Tunus]] siyasi sahnesinde "hızlı bir yer edinen, gösterilere katılan ve başbakanla görüşen" bir hareket olarak bahsedilmiştir. [[Gannuşi]] ilk olarak partinin diğer [[Tunus]]lu muhalif gruplarla ortak prensiplerde anlaştığını duyurmuştur.
 
1 Mart 2011'de Yasemin Devriminin ortaya çıkmasıyla [[Zeynel Abidin Bin Ali]] yönetiminin çökmesinin ardından, [[Tunus Geçiş Hükümeti]] gruba siyasi parti kurabilmesi için izin vermiştir. Bunun sonrasında birçok laik rakibini geride bırakarak [[Tunus]]un en büyük ve en yaygın teşkilatlı partisi haline gelmiştir.
 
== 2011 seçimleri ==
1.325.414

değişiklik