İçeriğe atla

Anonim şirket: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik + kaynak gerektiren bilgi eklentisi
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği tanım değiştirme
(Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
'''Anonim şirket''', sermayesi belirli ve paylara bölünmüş ve borçlarından dolayı yalnız malvarlığıyla sorumlu bulunan şirkettir. Tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiş bulunan sermayeyi ifade eden esas sermaye 50.000 Türk Lirasından ve sermayenin artırılmasında yönetim kuruluna tanınmış yetki tavanını gösteren kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi 100.000 Türk Lirası'ndan aşağı olamaz. Bu en az sermaye tutarı Bakanlar Kurulunca artırılabilir. Anonim şirketin kurulabilmesi için pay sahibi olan bir veya daha fazla kurucunun varlığı şarttır.
'''Anonim şirket
 
''', sermayesi belirli ve paylara bölünmüş ve borçlarından dolayı yalnız malvarlığıyla sorumlu bulunan şirkettir. Tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiş bulunan sermayeyi ifade eden esas sermaye 50.000 Türk Lirasından ve sermayenin artırılmasında yönetim kuruluna tanınmış yetki tavanını gösteren kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi 100.000 Türk Lirası'ndan aşağı olamaz. Bu en az sermaye tutarı Bakanlar Kurulunca artırılabilir. Anonim şirketin kurulabilmesi için pay sahibi olan bir veya daha fazla kurucunun varlığı şarttır.
 
== Şartlar ==
 
== Kaynakça ==
* [http://www.tbmm.gov.tr/anayasa.htm Türkiye Cumhuriyeti Anayasası]
* [https://www.seckin.com.tr/kitap/n/994779764/title/anonim-sirketler-soner-altas.html Türk Ticaret Kanununa Göre Anonim Şirketler]
* [http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6102.html 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu]