"Konveksiyon" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Küçük düzeltmeler yapıldı.
(Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
k (Küçük düzeltmeler yapıldı.)
{{kaynaksız}}
'''Taşınım''' (ayrıcaya da '''konveksiyon'''), katı yüzey ile [[akışkan]] arasında gerçekleşen [[ısı transferi]]nin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile [[Isı|ısı]] transfer edilir. Akışkan, içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki [[sıcaklık]] farklarından ve bu farkın [[yoğunluk]] üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir. Yoğunluk değişimlerinin diğer kaynakları, değişken tuzluluk oranı veya dış kaynaklı zorlayıcı [[kuvvet]] uygulanmasıuygulaması gibi sebepler de olabilir.
 
Taşınımla ısı transferi, ısı transferinin 3 mekanizmasından biridir. Diğerleri ise [[iletim]] (kondüksiyon) ve [[ışınım|yayınımd]]ır. Taşınımın oluştuğu yerler, [[atmosfer]], [[okyanus]]lar ve [[gezegen]]le ilgili örtüdür.
 
== Doğal ve Zorlanmışzorlanmış Taşınımtaşınım ==
[[Dosya:Convection cells tr.png|frame|right|Bir tank içindeki akışkanın taşınım çizelgesi]]
''Doğal taşınım'', akışkan içinde varolan sıcaklık farkları sebebi ile akışkanın [[hareketHareket (Fizikfizik)|hareket]] etmesi ile ortaya çıkan taşınımdır. Örneğin; ısınan sıcak [[hava]]nın [[radyatör]] yüzeyinden yukarı doğru yükselmesi.
 
Doğal taşınımın temel dayanak noktası, ısınan akışkanın daha yukarı (yüzeye) çıkmaya yatkın halehâle gelmesi, yani yükselmesi ve daha soğuk akışkanın aşağı (dibe) hareket etmesidir. [[YerçekimiKütle çekimi]] veya [[santrifüj]] gibi [[ivme]] alanları içinde çeşitli sıcaklıklarda , sıcaklık değişimleri nedeni ileyüzünden [[gaz]] veya [[sıvı]] genişleme veya kısılmaya uğradığında doğal taşınım oluşur. YerçekimiKütle çekimi olmadığında, yükselme faktörü olmayacağından, doğal taşınım oluşmazolmaz.
 
''Zorlanmış taşınım'' ise akışkan hareketi dıştan gelen bir etki ile (bir [[pompa]] veya [[fan]] gibi) olduğunda oluşur. Örneğin; fanlı ısıtıcılar, fan soğuk havayı [[ısıtma]] elemanına üfler ve hava ısınırısınırsa yine benzer şekilde bir insan yemeğini soğutmak için üflediğinde, zorlanmış taşınım kullanmış olur.
 
== Bir yüzeyde oluşan taşınım ==
Zorlanmış ya da doğal taşınım olsun, her ikisinde de, [[mühendislik]] yaklaşımyaklaşımı genelde sıcak ''ısı kaynağı'' olan yüzeyden akışkan ortama olan [[ısı transfer oranı]] ile ilgilenmektedirilgilenmektir.
 
Bir yüzey üzerinden geçen akışkanın ''bölgesel taşınımsal ısı akısı'' şu şekilde ifade edilir;:
 
<math> q'' = h(T_s - T_\infty)</math>
* <math>T_\infty</math> - ''çevre sıcaklığı''
 
Toplam ısı transferi, <math>q</math> yüzey alan üzerinden <math>q''</math> 'nun [[integral]]inin alınması ile hesaplanır.
 
<math> q=\int_A q''\, dA </math>
 
Bu ifade, daha sonra ''ortalama taşınım katsayısının'', <math>\overline{h}</math>, tanımlanmasında kullanılır.
 
<math> q= \overline{h}(T_s - T_\infty)</math>
 
== Kaynaklar ==
{{kaynakça}}
 
 
[[Kategori:Isı transferi]]
9.865

değişiklik

Gezinti menüsü