İçeriğe atla

Friedrich Paulus: Revizyonlar arasındaki fark

Yazım yanlışı düzeltildi.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(Yazım yanlışı düzeltildi.)
Friedrich Paulus, Sovyetlerle işbirliği teklifini reddetmesine rağmen, 20 Temmuz 1944'te Hitler suikast girişiminde sonra, Sovyet tutsağı iken, Nazi rejiminin bir eleştirmeni haline geldi.
 
Savaştan sonra 1946 yılında suçlu bulunarak hapse mahkûm edildi. Daha sonra Nürnberg Mahkemelerinde iddia makamının tanığı olarak görev yapmıştır. 1953 yılına kadar hapishanede kaldı. Nürnberg Mahkemelerinde sırasında, Paulus'a bir gazeteci tarafından Stalingrad mahkumları akibetiakıbeti soruldu.
 Stalingrad'da esir alınan 91.000 Alman mahkumunun yarısı Sibirya esir kamplarına yürüyüşleri sırasında ölmüştü, ve yaklaşık olarak birçok tutsak ölmüş; yaklaşık olarak sadece 6.000 asker evine dönebilmişti. 1953 yılında [[Alman Demokratik Cumhuriyeti]]ne taşımasına izin verildi ve 1953 - 1956 tarihleri arasında Dresden'de [[Doğu Almanya]]’da hayatını devam ettiren Paulus, Doğu Alman Askeri Tarih Araştırma Enstitüsü sivil şefi olarak çalıştı. 1956 yılında [[Motor Nöron]] hastalığı gelişti ve sonunda felç kaldı. 1 Şubat 1957’de Motor Nöron hastalığından öldü. Vasiyetinin bir parçası olarak, vücudu, [[Batı Almanya]]'da, [[Baden]]'de, 1949 yılında sekiz yıl önce ölen eşinin yanına gömülmek üzere taşınmıştır.
 
692

düzenleme